Zasiłki wypłacane przez ZUS

Zasiłki wypłacane przez ZUS/Fot. Fotolia / Fotolia
Zasiłki są świadczeniem przysługującym za czas niezdolności do pracy z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego osobom, które podle­gają tym ubezpieczeniom. Z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek wyrównawczy.

Definicja podstawowa

  1. Świadczenia pieniężne wypłacane za czas nie­zdolności do pracy, które mają rekompenso­wać zarobek utracony za okres niezdolności do wykonywania pracy.

    Autopromocja
  2. Zasiłki rodzinne - świadczenia pieniężne wypłacane na uprawnionych członków rodziny w ramach polityki prorodzinnej.

  3. Zapomogi przyznawane po spełnieniu określo­nych kryteriów.

Zostań naszym ekspertem!

W zasiłkach

Z ubezpieczenia chorobowego wypłacane są zasiłki za czas:

Zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy) przysługują za czas niezdolności do pracy lub zmniejszonej zdolności do wykony­wania pracy związanej z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. 2. Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem wypła­canym przez ZUS w razie śmierci osoby ubez­pieczonej, osoby pobierającej emeryturę lub rentę (bądź osoby, która w chwili śmierci speł­niała warunki do przyznania jednego z tych świadczeń) albo członka rodziny ubezpieczo­nego lub emeryta albo rencisty. Zasiłek pogrze­bowy przysługuje również wtedy, gdy śmierć danej osoby nastąpiła po ustaniu ubezpiecze­nia, w okresie pobierania zasiłku chorobowe­go, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku pogrzebo­wego przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

Zasiłek chorobowy

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobo­wego po upływie okresu wyczekiwania. Osoba pod­legająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązko­wo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobo­wego, natomiast osoba ubezpieczona dobrowol­nie - po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpie­czenia. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczo­nemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli nie­zdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu do ubezpiecze­nia chorobowego:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,

  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której obja­wy chorobowe ujawniają się po okresie dłuż­szym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko,

  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obo­wiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystą­piła do sądu opiekuńczego o jego przyspo­sobienie,

  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podję­to decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy odpo­wiadające okresom:

  • urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodat­kowego urlopu na warunkach urlopu macierzyń­skiego,

  • urlopu rodzicielskiego,

  • urlopu ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres:

  • urlopu macierzyńskiego,

  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz

  • urlopu ojcowskiego

- przysługuje w wysokości 100% podstawy wymia­ru. Natomiast za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego zasiłek ten przysługuje w wysoko­ści 60% podstawy wymiaru. W przypadku gdy ubezpieczona nie później niż 14 dni po porodzie (lub po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przyspo­sobienia dziecka albo przyjęciu na wychowa­nie w ramach rodziny zastępczej) złoży wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres usta­lony jako okres:

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub
  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz
  • urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymia­rze,

- zasiłek macierzyński za wszystkie okresy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zadaj pytanie na FORUM

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powo­du konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w przy­padku:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do któ­rych dziecko uczęszcza, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna spra­wujących opiekę nad dzieckiem,

  • porodu lub choroby małżonka stale opiekują­cego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

  • pobytu małżonka stale opiekującego się dziec­kiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowot­nej,

  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzie­ci w wieku ponad 14 lat), pod warunkiem że pozo­staje on z osobą sprawującą opiekę we wspól­nym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru i przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Dołącz do nas na Facebooku

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...