Zasiłek macierzyński dla rolnika

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Zasiłek macierzyński dla rolnika. /Fot. Fotolia / Fotolia
Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. Czy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego? Jakie powinien spełnić warunki, aby go otrzymać?

Zasiłek macierzyński to świadczenie przysługujące z tytułu urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10. roku życia, na wychowanie lub w ramach rodziny zastępczej, z wyłączeniem zawodowej rodziny zastępczej.

Autopromocja

Właściciel nieruchomości rolnej również ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale na innych zasadach niż pracownik. W tej kwestii obowiązują go przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Warunki otrzymania zasiłku macierzyńskiego

Zasady przyznawania zasiłku są proste. W przypadku rolnika, jego małżonka lub domownika podlegającego ubezpieczeniom w KRUS z ustawy, czyli w trybie obowiązkowym, wystarczy złożyć wniosek wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka lub z zaświadczeniem z sądu o przysposobieniu dziecka. Natomiast rolnicy ubezpieczeni w trybie dobrowolnym, czyli na wniosek, oprócz wymaganego wniosku i załączników, muszą legitymować się co najmniej jednym rokiem podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu bezpośrednio przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego nabycie świadczenia. Do wymaganego okresu ubezpieczenia nie wliczają się okresy podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu. W obu przypadkach obowiązuje ten sam wniosek: KRUS-SR 24.

Jeśli ubezpieczeniu podlega oboje rodziców, to świadczenie przysługuje im łącznie. Również sytuacja, gdy matka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego z zakładu ubezpieczeń społecznych nie powoduje utraty świadczenia przez ojca ubezpieczonego w KRUS. Zasiłek ten przysługuje mu niezależnie od uzyskanego zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka z tytułu zatrudnienia.

Zasiłek macierzyński wypłacany jest jednorazowo i wynosi czterokrotność emerytury podstawowej, obowiązującej w czasie porodu. Obecnie jest to kwota 3 324,60 zł.

Polecamy także: Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Finansowanie składek emerytalno-rentowych

Osobom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie przysługuje urlop wychowawczy, ale w związku ze zmianami, które wprowadza Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw mogą być finansowane za te osoby składki emerytalno-rentowe. Dotyczy to rolnika lub domownika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy lub na wniosek, który będzie sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem przez okres do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 5. roku życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki tej osoby, przez okres do 6 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Składka ta będzie finansowana z dotacji budżetu państwa od dnia zgłoszenia przez rolnika, opłacającego składki za te osoby, wniosku z oświadczeniem o sprawowaniu przez niego osobistej opieki nad dzieckiem.

Rolnik, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą również może skorzystać z finansowania składek pod warunkiem, że zaprzestanie jej prowadzenia lub zawiesi ją w okresie sprawowania osobistej opieki na dzieckiem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...