Czy okresy choroby z 1-dniową przerwą należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego

Joanna Stolarska
rozwiń więcej
Nasza pracownica od 3 do 29 września br. przebywała na zwolnieniu lekarskim, które wystawił jej lekarz rodzinny. Pracę miała rozpocząć w poniedziałek 1 października, ale tego dnia ponownie przedstawiła zwolnienie lekarskie – okazało się, że w niedzielę wieczorem złamała rękę. Zaświadczenie ZUS ZLA, obejmujące okres 6 tygodni, wystawił lekarz ortopeda-traumatolog. Nie ma na nim oznaczenia kodem „A”. Czy nową niezdolność do pracy po przerwie, która przypadła w dniu ustawowo wolnym od pracy, powinniśmy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego razem z poprzednim okresem zwolnienia?

Nie, druga niezdolność do pracy powstała na skutek innego schorzenia, dlatego powinna zostać wliczona do nowego okresu zasiłkowego. Jeżeli między okresami niezdolności do pracy, wywołanymi przez różne choroby, wystąpił choćby jeden dzień przerwy, mają Państwo obowiązek rozpocząć nowy okres zasiłkowy dla pracownicy.

Autopromocja

Okres płatności zasiłku chorobowego (w przypadku pracowników liczony łącznie z okresem wypłaty wynagrodzenia chorobowego), czyli tzw. okres zasiłkowy, wynosi maksymalnie 182 dni, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Wyjątek stanowią choroby przypadające w okresie ciąży albo gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą. W obu tych przypadkach jeden okres zasiłkowy wynosi do 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się:

  • okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy niezależnie od tego, jaka choroba była przyczyną poszczególnych okresów niezdolności,
  • okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej).

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w tzw. okresie wyczekiwania.

WAŻNE!

Dni orzeczonej niezdolności do pracy przypadających w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku nie należy wliczać do okresu zasiłkowego.

Aby poinformować płatnika zasiłku (najczęściej pracodawcę) o konieczności wliczenia dwóch okresów niezdolności do pracy, przypadających po przerwie, do jednego okresu zasiłkowego, lekarz prowadzący leczenie i wystawiający zaświadczenie ZUS ZLA ma obowiązek oznaczyć je kodem literowym „A”. Oznacza to, że niezdolność do pracy, która wystąpiła po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, jest spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik spółki „Samo Zdrowie” Sp. z o.o. zachorował na grypę. Lekarz rodzinny wystawił mu zwolnienie lekarskie na okres od 10 do 19 września br. z zaleceniem leżenia. Pracownik wrócił do pracy 20 września. Nadal jednak źle się czuł i 22 września ponownie przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres od 24 do 28 września br. Ponieważ poprzednia i obecna niezdolność do pracy pacjenta spowodowana była tą samą chorobą, a przerwa między okresami zwolnienia wynosiła mniej niż 60 dni, drugie zaświadczenie lekarskie powinno być opatrzone kodem literowym „A”. Jest to informacja dla pracodawcy, że obydwa zwolnienia należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Gdyby pracownik odzyskał zdolność do pracy po pierwszej chorobie, a później ponownie zachorował na grypę, lecz już po upływie 60 dni (np. w grudniu), wówczas lekarz nie powinien wpisywać w kolejnym zwolnieniu kodu literowego „A”. Okres zasiłkowy, za który ubezpieczonemu należy się świadczenie, po upływie 60 dni rozpoczyna się od nowa, nawet jeżeli zachorował ponownie na tę samą chorobę.


Zdarza się, że mimo braku oznaczenia „A” w formularzu ZUS ZLA (o którego wpisaniu lekarze dość często zapominają), pracodawca nadal ma wątpliwość, czy niezdolność do pracy po przerwie jest spowodowana tą samą czy inną chorobą, a tym samym czy należy ją wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Wątpliwości w tym zakresie może rozstrzygnąć ZUS, do którego trafiają oryginały wystawionych zaświadczeń lekarskich, zawierające numer statystyczny choroby. Jeżeli z ustaleń wynika, że mimo braku w zaświadczeniu lekarskim kodu „A” niezdolność do pracy przed i po przerwie jest spowodowana tą samą chorobą, okresy niezdolności do pracy zlicza się do jednego okresu zasiłkowego.

WAŻNE!

Wątpliwości pracodawcy, czy okresy niezdolności do pracy przypadające po krótkiej przerwie należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego, może wyjaśnić ZUS, który dysponuje oryginałem zaświadczenia ZUS ZLA z numerem statystycznym choroby.

W przypadku Państwa pracownicy przyczyną obu niezdolności do pracy prawdopodobnie były zupełnie inne schorzenia. Wskazuje na to fakt, że w drugim zaświadczeniu lekarz nie wpisał kodu literowego „A”. Ponadto oba zwolnienia wystawili lekarze innych specjalności.

Jeżeli między dwoma okresami orzeczonej niezdolności do pracy, spowodowanymi różnymi schorzeniami, wystąpił choćby jeden dzień przerwy, wówczas od początku ponownej niezdolności do pracy rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. Dzień przerwy, powodujący rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego, może przypadać nawet w święto lub w niedzielę. Gdy ponowna niezdolność do pracy, nawet po bardzo krótkiej przerwie, jest spowodowana inną chorobą, a w przerwie tej ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy (choćby na 1 dzień), okresy niezdolności do pracy nie mogą zostać wliczone do jednego okresu zasiłkowego. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku Państwa pracownicy.

Jeżeli jednak po odzyskaniu zdolności do pracy po zwolnieniu z powodu złamania ręki Państwa pracownica ponownie zachoruje na tę samą chorobę, która była przyczyną zwolnienia w pierwszym okresie jej niezdolności do pracy, wówczas oba te okresy („pierwszy” i „trzeci”) muszą Państwo wliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 1 do 14 sierpnia przebywała na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez chirurga. Następnie, w okresie od 27 do 30 sierpnia była przeziębiona i ponownie przebywała na zwolnieniu lekarskim. Odzyskała zdolność do pracy, jednak już 1 października przedstawiła pracodawcy kolejne zwolnienie, wystawione przez tego samego lekarza chirurga, który wypisał jej pierwszy formularz ZUS ZLA. Kolejne zwolnienie jest opatrzone kodem literowym „A”.

Między okresem pierwszego i trzeciego zwolnienia przerwa nie przekroczyła 60 dni. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek doliczyć okres trzeciej niezdolności do pracy (przypadającej od 1 października) do okresu pierwszej niezdolności do pracy (od 1 do 14 sierpnia), spowodowanej tą samą chorobą. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy to postępowanie jest prawidłowe, pracodawca powinien wyjaśnić sprawę w ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 9 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 65, poz. 741 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...