Zasiłek chorobowy przy dodatkowym zatrudnieniu w czasie urlopu wychowawczego

Anna Szocińska
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownicę na pełny etat. W okresie od 1 czerwca 2011 r. do 8 września 2012 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym. W tym czasie, od 1 września 2011 r. do 8 września br., zatrudniliśmy ją na 1/4 etatu. Pracownica zachorowała 30 lipca br. Wypłaciliśmy jej wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu. Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 9 września br., pracownica ma również prawo do zasiłku z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu, czy tylko z pełnego etatu, z którego przebywała na urlopie wychowawczym?

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego wyłącznie z tytułu zatrudnienia na pełny etat. Nie uzyska ona prawa do tego zasiłku z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu.

Autopromocja

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ustawy zasiłkowej). Jednak zasiłek ten nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające m.in. w trakcie urlopu wychowawczego czy bezpłatnego, gdyż w czasie przebywania na takim urlopie pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu (art. 12 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Takich okresów niezdolności do pracy, za które nie przysługuje świadczenie chorobowe, nie wlicza się również do okresu zasiłkowego.

Jednak w czasie trwania urlopu wychowawczego pracownica może podjąć pracę lub inną działalność zarobkową bądź naukową, pod warunkiem że praca lub działalność nie będą przeszkodą w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownica w tym czasie stanie się niezdolna do pracy, wówczas ma prawo do zasiłku chorobowego z tytułu dodatkowego zatrudnienia w czasie urlopu wychowawczego. Jeżeli dodatkowe zatrudnienie podjęte w trakcie urlopu wychowawczego ustanie przed zakończeniem tego urlopu, pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, nie dłużej jednak niż do zakończenia urlopu wychowawczego. Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego wyłącznie z tytułu zatrudnienia, z którego przebywała na urlopie wychowawczym, tj. u pracodawcy, który udzielił jej tego urlopu. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową np. na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub prowadzi własną działalność gospodarczą (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeżeli niezdolny do pracy kontynuuje działalność zarobkową.

Zatem przez okres choroby trwającej od 30 lipca Państwa pracownicy przysługują następujące świadczenia:

  • od 30 lipca do 31 sierpnia br. przysługiwało jej wynagrodzenie chorobowe,
  • od 1 do 8 września zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu,
  • od 9 września należy jej wypłacać zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na pełny etat.

Od 30 lipca br. Państwa pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni. Po upływie tego okresu powinni Państwo wypłacić pracownicy zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu (gdyż umowa ta oraz urlop wychowawczy trwały do 8 września). Natomiast po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 9 września, pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego wyłącznie z tytułu zatrudnienia na pełny etat, z którego przeszła wcześniej na urlop wychowawczy. Ponadto pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z tytułu dodatkowego zatrudnienia na 1/4 etatu, gdyż kontynuuje ona zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Okres zasiłkowy należy liczyć od 30 lipca br. Mimo że w tym czasie pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, to jednocześnie pracowała oraz podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem z tego tytułu pobierała świadczenia chorobowe.

Podstawa prawna:

  • art. 6, art. 12 ust. 2, art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 1862 Kodeksu pracy.
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...