Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
rozwiń więcej
Jeden z zatrudnionych w naszej firmie pracowników uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy. W tym czasie w związku z komplikacjami związanymi z leczeniem przebywał w szpitalu. Jak w takiej sytuacji obliczyć wysokość zasiłku? Czy w związku z pobytem pracownika w szpitalu jego zasiłek ulegnie zmniejszeniu?

Za czas niezdolności pracownika do pracy, która została spowodowana wypadkiem przy pracy, pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, począwszy od pierwszego dnia tej niezdolności, bez okresu wyczekiwania, w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku przez cały ten okres. Pobyt pracownika w szpitalu przypadający w okresie tej niezdolności do pracy nie ma wpływu na wysokość zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, ponieważ w żadnym przypadku nie ulega on obniżeniu. Zasiłek chorobowy w wysokości 70% za okres pobytu w szpitalu dotyczy zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia chorobowego, a więc zasiłku, który nie ma związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Autopromocja

W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe wynikające z przepisów Kodeksu pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy limit wynagrodzenia chorobowego, wynikający z art. 92 k.p., w wymiarze 33 dni (lub odpowiednio 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia) w danym roku kalendarzowym został przez pracownika wyczerpany.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego stanowi kwota będąca podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi z ubezpieczenia wypadkowego stosuje się zasady określone w rozdziale 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawy zasiłkowej). A zatem podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, lub odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli okres zatrudnienia, a tym samym ubezpieczenia, trwa krócej niż 12 miesięcy.

Jeżeli przed powstaniem niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownik pobierał jakiekolwiek świadczenie chorobowe i przerwa między okresami niezdolności do pracy nie przekracza 3 miesięcy kalendarzowych, do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które stanowiło podstawę wymiaru poprzednio wypłacanego świadczenia chorobowego. Wynagrodzenie, o którym mowa, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.

Do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego mają zastosowanie zasady obniżania wysokości zasiłku o 25% z tytułu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, określone w art. 62 ustawy zasiłkowej.

 

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...