Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Anna Szocińska
rozwiń więcej

Pracownica przebywa od 3 miesięcy na urlopie macierzyńskim. Z powodu pobytu w szpitalu przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego na rzecz swojego męża. W szpitalu przebywała przez 2 tygodnie. Czy za ten okres pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy?

Autopromocja

Za okres choroby, z powodu której pracownica przerwała urlop macierzyński, przysługuje jej zasiłek chorobowy (jeżeli wykorzystała już limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego). Ubezpieczona, po wykorzystaniu 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego, może przerwać urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu z powodu własnej choroby.

Jeżeli pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać urlop macierzyński (oraz pobieranie zasiłku macierzyńskiego) na rzecz pracownika–ojca wychowującego dziecko (art. 180 § 6 kodeksu pracy). Wówczas pracownikowi–ojcu przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego za okres, kiedy pracownica przebywa w szpitalu (art. 180 § 6 kodeksu pracy). Minimalny okres 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie ma na celu stworzenie kobiecie, która urodziła dziecko, możliwości powrotu do pełnej sprawności i zregenerowanie sił po porodzie. Z tych względów kobieta nie może przerwać urlopu macierzyńskiego przed upływem tych 8 tygodni.

Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę i ojca dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego ustalonego przepisami kodeksu pracy (art. 180 § 6 kodeksu pracy). Okres przysługiwania urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie (patrz tabela).

Ponadto pracownica może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu (art. 180 § 3 kodeksu pracy). W takiej sytuacji upływ 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, po których pracownica może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego, należy liczyć od dnia porodu, a nie od dnia, od którego przebywa na urlopie macierzyńskim.

Mimo że za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe, to, jeśli wymaga opieki szpitalnej, ma ona prawo do zasiłku chorobowego w tym okresie. Państwa pracownicy nie będzie jednak przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek będzie jej przysługiwał w wysokości 70% podstawy wymiaru, ponieważ w takiej wysokości przysługuje on za okres pobytu w szpitalu.

Podstawą przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego, przysługującego matce dziecka za okres pobytu w szpitalu, jest zaświadczenie o dacie przyjęcia jej do szpitala (§ 17 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Na wniosek pracownicy, oryginał tego zaświadczenia należy zwrócić w celu przedłożenia go pracodawcy ojca dziecka, gdyż jest on niezbędny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka. W dokumentacji pracownicy powinni Państwo pozostawić kserokopię zaświadczenia poświadczoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. Datę wypisania matki dziecka ze szpitala należy także udokumentować zaświadczeniem wystawionym przez szpital. Pracownica powinna złożyć u Państwa oświadczenie, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego.

W celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres po przerwie w jego pobieraniu spowodowanej pobytem w szpitalu, pracownica powinna przedłożyć Państwu zaświadczenie o okresie, za który zasiłek macierzyński został wypłacony ojcu dziecka.

Pracownica, która przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego po przedłożeniu w zakładzie pracy zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA, ma za okres pobytu w szpitalu również prawo do wynagrodzenia za czas choroby w wysokości 80% podstawy wymiaru, jeżeli płatnik składek nie wypłacił jej w danym roku kalendarzowym tego wynagrodzenia za okres 33 dni (art. 92 kodeksu pracy).

Liczba dzieci urodzonych
przy jednym porodzie

Wymiar urlopu macierzyńskiego

1

20 tygodni

2

31 tygodni

3

33 tygodnie

4

35 tygodni

5 i więcej

37 tygodni

Podstawa prawna:

  • art. 92, art. 180 § 61–64 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
  • art. 11 i 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.),
  • § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 78, poz. 444).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...