Czy pracownicy, której umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, przysługuje zasiłek macierzyński

Katarzyna Wysokińska
rozwiń więcej
Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński, jeśli rozwiąże umowę o pracę w ten sposób? Jeśli tak, to kto w tym przypadku będzie jej go wypłacał?

Mogą Państwo rozwiązać z pracownicą umowę o pracę za porozumieniem stron. Niezależnie od sposobu oraz przyczyn rozwiązania umowy, pracownica będzie miała prawo do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz ubiegania się o dodatkowy zasiłek macierzyński. Za okres po rozwiązaniu umowy zasiłek macierzyński oraz dodatkowy zasiłek macierzyński będzie wypłacał pracownicy ZUS.

Autopromocja

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodziła dziecko (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Okres ubezpieczenia chorobowego jest rozumiany jako okres trwania tytułu, z którego istniał obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe albo nastąpiło zwolnienie z tego obowiązku, np. w razie powstania niezdolności do pracy z powodu choroby. A zatem, prawo do tego zasiłku nie powstanie w razie urodzenia dziecka w trakcie urlopu bezpłatnego bądź tymczasowego aresztowania, gdyż nie są to okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli pracownica urodzi dziecko w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a następnie tytuł do ubezpieczenia wygaśnie bez względu na to, z jakiej przyczyny to nastąpi, to i tak będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński przez okres zagwarantowany przepisami Kodeksu pracy, tj. np. do upływu 20 tygodni od dnia porodu, gdy urodziła jedno dziecko.

W takiej sytuacji pracodawca wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński jedynie do dnia rozwiązania z nią umowy o pracę.

Pracownica, która jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, jest szczególnie chroniona, ponieważ pracodawca nie może takiej pracownicy wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę w ww. okresach, chyba że zachodzą przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy oraz reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na takie rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli u pracodawcy nie zostały powołane związki zawodowe, decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z taką pracownicą podejmuje sam pracodawca.

Jednak powyższa regulacja nie oznacza, że w trakcie ciąży lub przebywania na urlopie macierzyńskim nie można rozwiązać stosunku pracy z taką pracownicą w sytuacji, gdy obie strony wyrażą taką wolę. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest możliwe w każdym czasie, w uzgodnionym przez strony terminie, gdyż decydujące znaczenia w tej sprawie ma wola stron stosunku pracy.

Po rozwiązaniu stosunku pracy, bez względu na to, w jaki sposób to nastąpi i z jakiej przyczyny, pracownica nie straci prawa do zasiłku macierzyńskiego za niewykorzystany okres zasiłku. Ponadto będzie mogła starać się o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. wynosi maksymalnie 4 tygodnie.

Po rozwiązaniu stosunku pracy płatnikiem zasiłku macierzyńskiego będzie ZUS i to do ZUS osoba uprawniona do tego zasiłku powinna złożyć wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, przed upływem okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego w podstawowym wymiarze. Jednak taki wniosek pracownica może złożyć także u pracodawcy przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pracodawca i tak jest zobowiązany do przesłania do ZUS dokumentów pracownicy, na podstawie których wypłacał jej zasiłek macierzyński, aby ZUS kontynuował jego wypłatę. Jednocześnie będzie mógł przesłać również jej wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego. Termin do złożenia wniosku o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego w przypadku pracowników wynosi nie mniej niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego dodatkowego zasiłku, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych wystarczy, że taki wniosek zostanie złożony do ZUS przed rozpoczęciem korzystania z tego zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako m.in. okres urlopu macierzyńskiego oraz okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Długość urlopu macierzyńskiego (oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego) jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi m.in. 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka lub 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci (art. 180 § 1 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 177 § 1, art. 180 § 1, art. 1821 § 1 Kodeksu pracy.
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...