Czy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza Unii Europejskiej można wypłacić zasiłek chorobowy

Katarzyna Wysokińska
rozwiń więcej
Pracownik naszej firmy przebywał przez 2 tygodnie na urlopie wypoczynkowym w Turcji. Podczas urlopu rozchorował się. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez tureckiego lekarza na okres od 23 lipca do 13 sierpnia br. Pracownik przebywał na urlopie do 27 lipca br. Oryginał zwolnienia lekarskiego wysłał pocztą 30 lipca br. Pracownik ten (55 lat) wykorzystał już limit wypłaty wynagrodzenia chorobowego w tym roku. Czy na podstawie przedstawionego zwolnienia lekarskiego możemy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Sam oryginał zwolnienia lekarskiego bez jego tłumaczenia na język polski nie jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. Świadczenie chorobowe będą Państwo mogli wypłacić pracownikowi na podstawie przedłożonego oryginału zwolnienia lekarskiego wystawionego przez tureckiego lekarza wraz z jego tłumaczeniem na język polski dokonanym przez upoważnioną do tego osobę, tj. tłumacza przysięgłego.

Autopromocja

Jeżeli pracownik stanie się niezdolny do pracy, to dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu m.in. choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (art. 53 ust. 1 oraz art. 55 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Uprawnionymi do wystawiania zaświadczeń lekarskich na drukach ZUS ZLA są lekarze upoważnieni przez ZUS, tj. lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy. ZUS nie upoważnia do wystawiania druków ZUS ZLA lekarzy i lekarzy dentystów w okresie odbywania stażu podyplomowego (art. 54 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego stanowi także zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza zagranicznego lub zagraniczny zakład leczniczy.

Jeżeli pracownik (lub inny ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu) stanie się niezdolny do pracy za granicą np. podczas wyjazdu urlopowego, jego stan zdrowia musi być stwierdzony zaświadczeniem zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza.

Zaświadczenie to powinno zawierać:

  • nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza,
  • datę wystawienia,
  • podpis wystawiającego,
  • początkową i końcową datę niezdolności do pracy (§ 5 rozporządzenia z 2 kwietnia 2012 r.).

Przetłumaczenia na język polski nie wymagają zaświadczenia lekarskie wystawiane na terytorium:

  • państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
  • państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
  • Szwajcarii,
  • państw, które są stroną umów międzynarodowych z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Takie zaświadczenia przedkłada się płatnikowi zasiłków w językach urzędowych państwa, w którym zostały one wystawione. Tłumaczenia takiego zaświadczenia dokonuje płatnik zasiłku we własnym zakresie.

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia, jeżeli ubezpieczony przedkłada zwolnienie lekarskie wystawione przez zagraniczny zakład leczniczy lub zagranicznego lekarza spoza wymienionych wyżej państw. Wówczas podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego stanowi przetłumaczone na język polski zagraniczne zaświadczenie lekarskie. Tłumaczenia takiego zwolnienia może dokonać jedynie tłumacz przysięgły, tj. osoba mająca do tego odpowiednie uprawnienia. Nie może to być np. pracownik znający język państwa, z którego pochodzi zaświadczenie.

WAŻNE!

Tłumaczenia zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza Unii Europejskiej może dokonać jedynie osoba do tego upoważniona, tj. tłumacz przysięgły.


Przepisy ubezpieczeniowe nie regulują kwestii dotyczących ponoszenia kosztów tłumaczenia zwolnień lekarskich. Część ekspertów z zakresu ubezpieczeń uważa, że istotne jest to, czy pracownik przebywał za granicą z polecenia pracodawcy, np. był delegowany do wykonania określonej pracy, czy wyjechał za granicę do państwa spoza Unii z własnej inicjatywy, np. na urlop wypoczynkowy. Należy przyjąć, że jeżeli pracownik został delegowany do pracy poza granice kraju, wówczas koszt tłumaczenia zwolnienia lekarskiego ponosi pracodawca. Jeżeli natomiast pracownik wyjechał z własnej inicjatywy np. na urlop wypoczynkowy, tak jak Państwa pracownik, wówczas koszty ponosi on we własnym zakresie.

Ponadto pracownik jest zobowiązany do przedłożenia zwolnienia lekarskiego w terminie, tj. w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania. Aby termin został zachowany, pracownik powinien przedłożyć pracodawcy oryginał zwolnienia lekarskiego (wystawionego przez lekarza spoza Unii), na którym znajdują się wszystkie pieczątki oraz podpisy wystawiającego zwolnienie wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez uprawnioną osobę.

Jeżeli pracownik dostarczył pracodawcy w terminie 7 dni jedynie oryginał zwolnienia lekarskiego, bez jego tłumaczenia, wówczas nie można uznać, że termin ten został zachowany, ponieważ podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego stanowi jedynie zwolnienie lekarskie przetłumaczone na język polski. Zatem jeżeli pracownik nie dostarczy pracodawcy tłumaczenia zwolnienia lekarskiego, pracodawca nie będzie miał podstaw do wypłaty pracownikowi zasiłku chorobowego. Jeżeli jednak pracownik złoży pisemne wyjaśnienia, w których szczegółowo wyjaśni, dlaczego nie dołączył do oryginału zwolnienia jego tłumaczenia i w krótkim czasie dołączy to tłumaczenie, wówczas można uznać, że niedostarczenie zwolnienia nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Skutkuje to tym, że nie należy pracownikowi obniżać dziennej stawki zasiłku chorobowego od 8. dnia niezdolności do pracy.

W wielu przypadkach kwestia przedłożenia zwolnienia lekarskiego w terminie jest sprawą indywidualną i często zależy od zaistniałych okoliczności. Jeżeli mają Państwo wątpliwości, czy okoliczności przedstawione przez pracownika w dostateczny sposób uzasadniają niezachowanie terminu, to powinni Państwo wystąpić na piśmie do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

PRZYKŁAD

Maria C. przebywała wraz z rodziną na urlopie wypoczynkowym w Chorwacji od 1 do 22 lipca br. Podczas jednej z wycieczek oferowanych przez biuro podróży 18 lipca złamała nogę. W związku z tym również tego samego dnia otrzymała zwolnienie lekarskie wystawione przez chorwackiego lekarza. Aby Maria C. mogła uzyskać świadczenie chorobowe, musi przedłożyć swojemu pracodawcy oryginał tego zwolnienia wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Ponadto zwolnienie wraz z jego tłumaczeniem powinno być dostarczone do pracodawcy w terminie 7 dni, tj. do 25 lipca br., by dzienna stawka zasiłku chorobowego od 8. dnia niezdolności do pracy nie została obniżona o 25%. Jeżeli Maria C. nie wykorzystała jeszcze w danym roku kalendarzowym limitu wynagrodzenia chorobowego, to nawet gdyby zwolnienie lekarskie dostarczyła po terminie, wysokość wynagrodzenia chorobowego nie ulegnie obniżeniu.

Jeżeli mają Państwo wątpliwości co do autentyczności zwolnienia lekarskiego, to mogą Państwo wystąpić do ZUS z pisemnym wnioskiem o przeprowadzenie kontroli chorego pracownika przez lekarza orzecznika ZUS (lub zrobić to we własnym zakresie, jeżeli zgłaszają Państwo do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych). W piśmie do ZUS powinni Państwo wskazać imię i nazwisko pracownika (tj. kogo kontrola miałaby dotyczyć) oraz wskazać numer zwolnienia lekarskiego. ZUS ma możliwość skontrolowania pracownika do 10 dni przed końcem okresu orzeczonej niezdolności do pracy (wynika to z praktyki przyjętej przez ZUS).

Państwa pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą w trakcie urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji jego urlop ulega przerwaniu, a część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby są Państwo zobowiązani udzielić mu w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 53–55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 5–6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. Nr 65, poz. 743),
  • art. 166 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...