Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną

Anna Szocińska
rozwiń więcej
Żona naszego pracownika jest w 8. miesiącu ciąży. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, gdyż z tego, co wiemy od pracownika, ciąża przebiega z problemami (żona pracownika powinna leżeć). Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 5 dni z powodu konieczności sprawowania opieki nad żoną. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy?

Tak, pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad chorą żoną, jeżeli nie korzystał w tym roku z tego zasiłku przez okres dłuższy niż 14 dni.

Autopromocja

Państwa pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad chorą żoną za okres, na który przedłożył zwolnienie lekarskie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu bez tzw. okresu wyczekiwania. A zatem można się o niego ubiegać od 1. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie to przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem do 8 lat,
  • chorym dzieckiem do 14 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny, w tym dzieckiem powyżej 14 lat.

Do innych członków rodziny, nad którymi opieka w razie ich choroby daje prawo do zasiłku opiekuńczego, zalicza się: dzieci powyżej 14 lat, małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki oraz rodzeństwo, pod warunkiem że w okresie sprawowania opieki pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, jednak nie dłużej niż przez:

  • 60 dni w ciągu roku kalendarzowego, jeżeli opieka jest sprawowana nad dzieckiem zdrowym do 8 lat lub dzieckiem chorym do 14 lat,
  • 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Łącznie w ciągu roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy nie może być pobierany przez okres dłuższy niż 60 dni.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy z powodu choroby żony przysługuje pracownikowi maksymalnie przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy jego wymiaru i należy go wypłacić za każdy dzień sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy. Przyznanie i wypłata tego świadczenia następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku na formularzu ZUS Z-15. Formularz ten powinien być złożony przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy. Wyjątkiem są okresy nieprzerwanego sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem lub członkiem rodziny. Ponadto dokumentem stanowiącym podstawę wypłaty zasiłku opiekuńczego m.in. nad chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zwolnienie lekarskie ubezpieczony powinien dostarczyć do zakładu pracy w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. W przypadku niedotrzymania tego terminu zasiłek opiekuńczy jest obniżany o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 32, art. 33 i art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2012 r. poz. 444).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...