W jakiej wysokości przysługuje świadczenie chorobowe za pobyt w hospicjum

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Nasz 59-letni pracownik 3 miesiące temu poważnie zachorował. Dowiedzieliśmy się, że jego stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu. Jest to osoba samotna, w związku z czym od tygodnia przebywa w hospicjum. Jesteśmy płatnikiem zasiłku, dlatego spodziewamy się w niedługim czasie wpływu zwolnienia lekarskiego wystawionego przez ten ośrodek. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Pobyt pracownika w hospicjum zobowiązuje Państwa do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Tylko pobyt w szpitalu powoduje obniżenie wysokości zasiłku chorobowego do 70% podstawy wymiaru.

Autopromocja

Zasiłek chorobowy z ogólnego stanu zdrowia przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli w okresie choroby pracownik przebywa w szpitalu, zasiłek chorobowy za dni pobytu w szpitalu ulega obniżeniu do wysokości 70% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej).

Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej wystawia się najpóźniej w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W zaświadczeniu w polu numer 15 należy podać liczbę dni pobytu w szpitalu. Jednak pola tego nie należy wypełniać w przypadku pobytu ubezpieczonego w innym niż szpital stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Oznacza to, że w zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez hospicjum nie powinno być wypełniane pole nr 15 ZUS ZLA.

WAŻNE!

W ZUS ZLA wystawianym przez hospicjum w polu numer 15 nie będzie podana liczba dni pobytu w tej placówce.

Hospicja stacjonarne i domowe zapewniają całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską dla nieuleczalnie chorych. Nie są one szpitalem, choć zapewniają opiekę medyczną. Umieszcza się tam chorego tylko w sytuacji, gdy opieka w ramach domowego hospicjum jest z jakichś powodów niemożliwa, np. jeśli chory potrzebuje całodobowej opieki medycznej, nie ma bliskiej osoby lub rodzina jest za daleko, by mogła się nim opiekować. Opieka hospicyjna jest bezpłatna i są nią obejmowani wszyscy, którzy wymagają tej opieki, a więc osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne oraz bez tego ubezpieczenia, np. bezdomni.

Jeśli zatem w okresie swojej choroby pracownik przebywa w innym miejscu niż szpital, które świadczy opiekę medyczną, to zasiłek chorobowy, z ogólnego stanu zdrowia, przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Gdy w okresie choroby pracownik jest w hospicjum czy w domu opieki społecznej, gdzie również ma zapewnioną całodobową opiekę, zasiłek chorobowy za okres jego pobytu w tych ośrodkach przysługuje w wysokości 80%.

Należy przypomnieć, że zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko osobie ubezpieczonej w okresie niezdolności do pracy. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje również w razie:

  • odosobnienia w związku z decyzją wydaną na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach,
  • przebywania w:
  • stacjonarnym zakładzie leczenia odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,
  • stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów (art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna:

  • art. 6, art. 11, art. 53, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 3 i § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. Nr 139, poz. 1138 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...