Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Magdalena Wypijewska
rozwiń więcej
Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli osoba ta złoży wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to będą jej przysługiwały wszystkie świadczenia z tego ubezpieczenia, w tym zasiłek opiekuńczy na dziecko, z powodu urodzenia którego jest na urlopie wychowawczym?

Jeśli pracownica zgłosi się do ubezpieczenia chorobowego jako zleceniobiorca, to będzie miała prawo do wszystkich świadczeń z tego ubezpieczenia. Uzyska też prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko, którym opiekuje się w czasie urlopu wychowawczego.

Autopromocja

Pracownica, która na urlopie wychowawczym zawiera ze swoją firmą umowę zlecenia, jest traktowana jak zleceniobiorca. Gdyby na takim urlopie nie przebywała, wówczas do celów ubezpieczeń społecznych należałoby ją uznać za pracownika. Mimo że taka pracownica nadal jest pracownikiem firmy, to nie ma do niej zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartą z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, uważa się do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika. Wtedy trzeba ją traktować jak osobę obcą, która nie jest związana z firmą umową o pracę.

WAŻNE!

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym, która jednocześnie zawiera ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, do celów ubezpieczeń społecznych nie jest uznawana za pracownika.

W momencie, gdy pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym przystępuje do wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą, pracodawca powinien zgłosić ją do ZUS jako zleceniobiorcę – tj. do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego) i zdrowotnego (na druku ZUS ZUA z kodem umowy zlecenia 04 11 xx). Ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne, może ona do niego przystąpić na swój wniosek.

Zgłaszając zleceniobiorcę do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia powinni Państwo pamiętać, że od dnia podjęcia pracy na zlecenie pracownica podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia, a nie z urlopu wychowawczego. Osoby przebywające na urlopie wychowawczym podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu wtedy, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty lub nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Zatem pracodawca w pierwszej kolejności powinien wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu urlopu wychowawczego, a następnie zarejestrować z tytułu umowy zlecenia. Pracownica na urlopie wychowawczym wykonując umowę zlecenia ma inny tytuł do opłacania składek, pracodawca nie może więc rozliczać za nią składek za czas urlopu wychowawczego, lecz z tytułu umowy zlecenia.


WAŻNE!

Jeżeli pracownica w trakcie urlopu wychowawczego podejmie pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia.

Jeżeli pracownica zdecyduje się podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach, czyli również do zasiłku opiekuńczego. Przysługiwać jej będzie też zasiłek na dziecko, na które został udzielony urlop wychowawczy – w przypadku niemożności wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Podstawą do obliczenia wysokości zasiłku opiekuńczego dla zleceniobiorcy jest przychód będący podstawą wymiaru składek na jego ubezpieczenie chorobowe za okres ostatnich 12 miesięcy lub pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia po odliczeniu równowartości 13,71% kwoty finansowanej przez pracownika. Zasiłek ten przysługuje ze względu na to, że zleceniobiorczyni nie może pracować oraz utraciła zarobki, ponieważ opiekuje się dzieckiem.

Zleceniobiorcom, tak jak pracownikom, zasiłek przysługuje za czas sprawowania osobistej opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza; porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki bądź pobytu małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
  • chorym dzieckiem do lat 14,
  • chorym członkiem rodziny (mężem, matką, dzieckiem, które ukończyło 14 lat).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Przysługuje on za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem, a za 14 dni – gdy opieki wymagało dziecko w wieku powyżej 14 lat lub inny członek rodziny prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z ubezpieczonym. Łączny okres, przez jaki może być wypłacany zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad wszystkimi członkami rodziny, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 pkt 4, art. 32, art. 33, art. 35, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...