Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Kinga Jurak
rozwiń więcej
Nasz zakład pracy nie ma prawa do wypłaty zasiłków w 2011 r. Jedna z naszych pracownic od dłuższego czasu chorowała, wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Księgowa przez nieuwagę wypłaciła pracownicy również zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zażądać zwrotu wpłaconego zasiłku od pracownicy? Czy powinniśmy dopłacić składki, które zostały potrącone w ZUS DRA od kwoty wypłaconych świadczeń?

Jeżeli mimo braku uprawnień do wypłaty zasiłków wypłacili Państwo pracownicy świadczenie, powinni Państwo poinformować o tym ZUS i wystąpić z wnioskiem o uznanie wypłaty. Nie należy żądać od pracownicy zwrotu wypłaconego świadczenia. Jeżeli świadczenie zostało wypłacone w zawyżonej wysokości, ZUS zażąda od Państwa korekty dokumentów rozliczeniowych oraz dopłaty składek. Gdy świadczenie zostało wypłacone w zaniżonej wysokości, nie należy dokonywać korekty dokumentów. Wówczas ZUS dokona wyrównania świadczenia.

Autopromocja

Płatnicy składek, którzy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych, są zobowiązani do ustalenia prawa do świadczeń chorobowych oraz ich wysokości i do dokonywania ich wypłaty. Natomiast płatnicy, którzy na ten dzień zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, powinni przekazywać wypłatę świadczeń chorobowych do ZUS (art. 61 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli płatnik składek, przez pomyłkę lub nieuwagę, mimo braku uprawnienia sam wypłaci zasiłek chorobowy, powinien o tym poinformować ZUS oraz wystąpić z wnioskiem o uznanie tej wypłaty. Do wniosku płatnik powinien dołączyć wszelkie dokumenty, na podstawie których ZUS ustali, czy zasiłek należy się pracownikowi oraz w jakiej wysokości powinien być wypłacony. Zatem pracodawca powinien wraz z wnioskiem o uznanie wypłaty świadczenia przekazać m.in.:

  • oryginał zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA,
  • dokumentację niezbędną do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń (ZUS Z-3, listy wypłat wynagrodzeń itp.),
  • kartę zasiłkową – jeżeli taka była prowadzona,
  • regulamin wynagradzania, premiowania – jeżeli są ustanowione w zakładzie pracy,
  • dokumentację potwierdzającą dokonanie wypłaty zasiłków,
  • inne dokumenty, których może zażądać ZUS (np. wniosek ZUS Z-15, jeżeli wypłata dotyczyła zasiłku opiekuńczego).

Jeżeli ZUS ustali, że zasiłek jest zasadny, informuje płatnika, w jakiej wysokości powinien być wypłacony. Taką informację ZUS zawsze przekazuje płatnikowi składek niezależnie od tego, czy świadczenie zostało wypłacone w zawyżonej, zaniżonej czy prawidłowej wysokości. Jeżeli okaże się, że płatnik dokonał wypłaty w nieprawidłowej wysokości, ZUS nakaże płatnikowi dokonać korekty rozliczeniowej oraz przedłożyć cały komplet dokumentów rozliczeniowych, czyli ZUS RCA, ZUS RSA oraz ZUS DRA, a także w przypadku wypłacenia zawyżonej wysokości zasiłku dopłacić składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeśli po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów ZUS stwierdzi, że płatnik składek w sposób prawidłowy ustalił uprawnienia do zasiłków oraz wypłacił świadczenie w prawidłowej wysokości, wówczas może uznać wypłacone zasiłki jako należne i podlegające rozliczeniu w ciężar składek w deklaracji ZUS DRA. ZUS podejmuje tę decyzję, gdy po przeanalizowaniu przedstawionej przez płatnika składek dokumentacji wynagrodzeniowej okaże się, że w podstawie wymiaru zasiłku zostały uwzględnione odpowiednie składniki wynagrodzenia w prawidłowej wysokości.

W sytuacji gdy nieuprawniony do wypłaty świadczeń płatnik składek zawyży wysokość świadczeń chorobowych, ZUS na podstawie przedłożonych dokumentów obliczy wysokość świadczenia i poda płatnikowi poprawne wartości tych świadczeń, a także zażąda złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych oraz dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE!

Jeżeli płatnik składek wypłaci świadczenie chorobowe w zawyżonej wysokości, ZUS po przeliczeniu poda płatnikowi prawidłową wartość świadczenia oraz zażąda korekty dokumentów i dopłaty składek.

Pracownik nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki ponad kwotę należnego zasiłku wypłaconą z winy płatnika – pracodawcy lub ZUS, chyba że pracownik wyrazi zgodę na potrącenie. Zasiłek taki jest uznawany za świadczenie wypłacone bezpodstawnie. Rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne nie podlegają kwoty zasiłków wypłaconych bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej). Płatnik musi jednak złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres, którego dotyczy bezpodstawna wypłata, ale w dokumentach tych nie powinien wykazywać bezpodstawnie wypłaconych kwot zasiłków.

Jeżeli płatnik składek zaniży wartość zasiłku, ZUS po przeanalizowaniu złożonych przez pracodawcę dokumentów wynagrodzeniowych dokona wyrównania wypłaty świadczenia między kwotą należną a wypłaconą przez płatnika składek.

ZUS może zdecydować o przejęciu wypłaty zasiłków i nakazać płatnikowi składek skorygowanie dokumentów rozliczeniowych oraz uregulowanie odliczonych na poczet wypłaconych zasiłków składek (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej). Jednak w praktyce ZUS bardzo rzadko korzysta z takiej możliwości.

Podstawa prawna:

  • art. 53, art. 61, art. 63 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 46 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...