Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Urszula Juszczyk
rozwiń więcej
Pracownica jest u nas zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wykonuje zlecenia polegające na opracowywaniu tekstów. Ma zamiar wykonywać zlecenie również w trakcie urlopu macierzyńskiego. Twierdzi, że nie będzie to kolidowało z opieką nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z naszego zakładu?
RADA
Pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z zakładu pracy, ponieważ wykonywanie w tym czasie innej pracy nie powoduje utraty prawa do tego zasiłku.

UZASADNIENIE
To, czy pracownica w trakcie urlopu i zasiłku macierzyńskiego będzie się zajmowała wyłącznie dzieckiem czy np. podejmie dodatkowe zatrudnienie, zależy tylko od niej. Pracodawca nie może zawiesić albo pozbawiać pracownicy prawa do zasiłku macierzyńskiego z tego powodu.

WAŻNE!
Wypłatę zasiłku macierzyńskiego można wstrzymać tylko w sytuacji, gdy pracownica odda dziecko na wychowanie, ale po wykorzystaniu przez pracownicę co najmniej 8 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego po porodzie.

Pracodawca nie może, tak jak w przypadku urlopu wychowawczego, decydować o wstrzymaniu prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego, gdy pracownica zaprzestała stałej opieki nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy zostanie przerwany, a pracownica jest zobowiązana wrócić do pracy, jeżeli zaprzestanie stałej opieki nad dzieckiem. Natomiast prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego nie jest uzależnione od zaprzestania wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Nie ma przeszkód, aby pracownica wykonywała pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego np. na podstawie umowy zlecenia również na Państwa rzecz.

Zasiłek macierzyński przysługuje także zleceniobiorcom, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od okresu tego ubezpieczenia.

W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie jest wymagany 180-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, ponieważ prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Przykład:
Maria J. jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia na okres 6 miesięcy, tj. do 31 grudnia 2006 r. Podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie ma 180-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego. Od 1 grudnia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Urodziła dziecko 15 grudnia 2006 r. Maria J. ma prawo do zasiłku chorobowego, mimo że do ubezpieczenia chorobowego przystąpiła w miesiącu, w którym urodziła dziecko.


Podstawa prawna:
• art. 192 Kodeksu pracy,
• art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 37, poz. 887 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...