Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Magdalena Wypijewska
rozwiń więcej
Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym?
RADA
Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za cały okres zwolnienia. Nie powinni Państwo żądać od niej składania zaświadczenia z zakładu pracy męża. Pracownica ma obowiązek podać we wniosku o przyznanie tego zasiłku informację, czy i w jakim wymiarze został wykorzystany w tym roku zasiłek opiekuńczy przez innych członków rodziny.

UZASADNIENIE
Formularz wniosku o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad członkiem rodziny zawiera pytania dotyczące osoby, nad którą jest sprawowana opieka, a także okoliczności pozwalających na ustalenie uprawnień do zasiłku opiekuńczego.

Wniosek ten, zawierający oświadczenia odnoszące się do kwestii, od których zależy prawo do zasiłku opiekuńczego, jest wystarczającym dowodem na potwierdzenie tych okoliczności. Pracownik składając wniosek oświadcza pod odpowiedzialnością karną, że podane przez niego informacje są zgodne z rzeczywistością.

Okres, przez jaki przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jest ograniczony w danym roku kalendarzowym. W przypadku gdy opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, zasiłek opiekuńczy można otrzymać nie więcej niż za 60 dni w roku.

Gdy opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, m.in. dzieckiem, które ukończyło 14 lat, zasiłek przysługuje za 14 dni sprawowania opieki w roku kalendarzowym. Wymiar zasiłku opiekuńczego dotyczy wszystkich osób, nad którymi jest sprawowana opieka i wszystkich osób, które tę opiekę sprawują.

W związku z tym okresy sprawowania opieki sumuje się niezależnie od tego, jak wiele osób wymagało opieki i ilu członków rodziny sprawowało nad nimi tę opiekę. Z tego powodu wymaga się, by osoba ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy podała we wniosku informację, czy i ile dni tego zasiłku wykorzystali inni członkowie rodziny sprawujący opiekę, którzy nabyli z tego tytułu uprawnienia do zasiłku opiekuńczego.

Nie należy żądać dodatkowych zaświadczeń, gdy ustawodawca przewidział, że dowodem na potwierdzenie okoliczności jest oświadczenie. Oświadczenia i zaświadczenia mają równorzędną wartość dowodową przy ubieganiu się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa. W związku z tym nie ma podstaw, aby uznać, że oświadczenie pracownicy o liczbie dni zasiłku opiekuńczego wykorzystanego przez ojca dziecka ze względu na konieczność zaopiekowania się chorą matką, które złożyła ona we wniosku, jest niewystarczające.

Ponieważ dziecko pracownicy ukończyło 14 lat, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje tylko w związku z jego chorobą i tylko przez 14 dni w roku kalendarzowym, przy czym liczba dni opieki dotyczy również innych członków rodziny, nad którymi była ona sprawowana.

Mąż Państwa pracownicy otrzymał zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą matką za 8 dni, dlatego w tym roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorymi dziećmi w wieku przekraczającym 14 lat i innymi chorymi członkami rodziny przysługuje jeszcze przez 6 dni (do wykorzystania 14-dniowego limitu).

Zwolnienie lekarskie, które dostarczyła pracownica, zostało wystawione na 5 dni, dlatego zasiłek opiekuńczy przysługuje za wszystkie dni tego zwolnienia. Prawo do zasiłku opiekuńczego z tego tytułu może przysługiwać już tylko za 1 dzień sprawowania opieki.

 
Podstawa prawna:
• art. 32, art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 363 ze zm.),
• § 18, § 20 oraz załącznik nr 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 65, poz. 742 ze zm.).

 
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...