Kontrola świadczeń z ubezpieczeń społecznych należnych przedsiębiorcy

Sebastian Kowalski
rozwiń więcej
ZUS nie ma prawa do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez przedsiębiorcę jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Do objęcia ubezpieczeniem chorobowym osoby prowadzącej działalność gospodarczą potrzebne jest: złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym i opłacanie w terminie składki na to ubezpieczenie (art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej u.s.u.s.). Objęcie tym ubezpieczeniem uprawnia przedsiębiorcę do uzyskania świadczeń na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wielkość takich świadczeń jak np. zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński zależy od kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako przychód miesięczny, która nie może być niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (art. 18 ust. 8 u.s.u.s.) ani wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 20 ust. 3 u.s.u.s.). Oznacza to, że przy dużej zadeklarowanej podstawie świadczenia te mogą być dość wysokie, a jeśli należą się krótko po objęciu ubezpieczeniem (np. krótko po rozpoczęciu działalności gospodarczej), mogą znacznie przekraczać kwotę wpłaconych składek.

Autopromocja

Wątpliwości ZUS

Właśnie z uwagi na relatywnie duże świadczenia wypłacane tytułem zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego ZUS kwestionuje niekiedy obowiązek ich wypłacenia.

Odmowa ZUS wypłaty świadczeń może się przejawiać:

  • w dowodzeniu, że działalność gospodarcza faktycznie nie była prowadzona, a więc ubezpieczenie chorobowe z tego tytułu nie przysługuje,
  • w sprzeciwianiu się wypłaceniu świadczenia w wysokości liczonej od zadeklarowanej podstawy, jako świadczenia „niesprawiedliwego” (zawyżonego).

Pierwsze stanowisko ZUS może być niekiedy uzasadnione i doprowadzić do skutecznej odmowy wypłacenia świadczenia. Drugie jest niedopuszczalne.

Fikcyjna działalność gospodarcza

Warunkiem objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym jest m.in. prowadzenie przez osobę fizyczną działalności pozarolniczej. W orzecznictwie przyjmuje się, że osoba wpisana do ewidencji działalności gospodarczej, która nie zawiesiła wykonywania działalności, jest traktowana jako prowadząca taką działalność, albowiem dokonanie wpisu powoduje domniemanie faktyczne podjęcia działalności i wykonywania jej do czasu wykreślenia z ewidencji (lub zawieszenia). Domniemanie faktyczne ma jednak wyłącznie znaczenie dowodowe i może zostać obalone. W rezultacie ZUS może dowodzić, że pomimo wpisu do ewidencji dana osoba faktycznie nie prowadzi działalności, wobec czego nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Jeżeli udowodni, że mimo dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej konkretna osoba działalności nie prowadziła – może odmówić wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego – w tym z ubezpieczenia chorobowego.


Przykład

Mariola S. zaszła w ciążę. Chcąc uzyskać zasiłek macierzyński, wpisała się do ewidencji działalności gospodarczej jako osoba prowadząca zakład krawiecki, po czym zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia chorobowego, opłacając składkę od zadeklarowanej podstawy w kwocie 6000 złotych. Kiedy zażądała wypłaty zasiłku chorobowego, a potem zasiłku macierzyńskiego, ZUS przeprowadził kontrolę i ustalił, że: nie dysponowała nigdy lokalem umożliwiającym prowadzenie zakładu krawieckiego, nie miała urządzeń potrzebnych do prowadzenia działalności oraz wystawiane przez nią faktury albo dotyczyły usług nigdy niewykonanych albo drobnych napraw odzieży członków swojej rodziny. ZUS wykazał w ten sposób, że żądane zasiłki jej się nie należą, gdyż w rzeczywistości nie prowadziła działalności gospodarczej i odmówił wypłaty świadczeń.

Niedopuszczalność obniżenia podstawy świadczenia

ZUS nie jest natomiast uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (uchwała SN z 21 kwietnia 2010 r., II UZP 1/10). Ziszczenie się ryzyka ubezpieczeniowego (np. w postaci urodzenia dziecka) oraz spełnienie przez ubezpieczonego innych przesłanek (np. złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego) powoduje, że ubezpieczony (np. osoba prowadząca działalność gospodarczą) ma do ZUS roszczenie o wypłatę świadczenia, ZUS zaś ma bezwarunkowy obowiązek spełnienia tego świadczenia.

Przykład

Maria D. prowadzi działalność gospodarczą – biuro rachunkowe. Jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Zadeklarowała przychód wielkości 6000 złotych i od tej kwoty odprowadzała składki. Kiedy zaszła w ciążę, otrzymała zwolnienie lekarskie i zażądała wypłaty zasiłku chorobowego, liczonego od podstawy uwzględniającej zadeklarowany przez nią przychód. ZUS odmówił wypłaty świadczenia w żądanej wysokości, wskazując, że wystąpiła rażąca różnica pomiędzy sumą odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne przez Marię D. a wysokością żądanych świadczeń. Z tego powodu ZUS obniżył wielkość wypłaconych Marii D. zasiłków do kwoty liczonej od minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą.

Takie postępowanie ZUS jest niedopuszczalne. Za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy przyjąć zadeklarowaną kwotę 6000 zł.

Wysokość świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie zależy od uznania organu ubezpieczeń społecznych. ZUS ma obowiązek wypłacać świadczenia w takiej wysokości, jaka wynika z przepisów ustaw, które to nie przewidują możliwości obniżenia np. zasiłku chorobowego ze względu na to, że w ocenie organu ubezpieczeń żądane świadczenie jest „nienależnie wysokie”, bądź że kwota, jaką należy wypłacić, jest „zawyżona” czy „niesprawiedliwa”.

Podstawa prawna:

  • art. 14, art. 18 ust. 8 oraz art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 2, art. 36 ust. 2, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10, OSNP 2010/21–22/267).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...