Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

Roman Dorawa
rozwiń więcej
Nasz pracownik starał się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, który miał miejsce w 2010 r. Otrzymaliśmy decyzję z ZUS, w której ten wypadek został zakwestionowany. ZUS uznał, że poszkodowany pracownik nie powinien otrzymywać zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, który mu wypłaciliśmy. Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe. W korektach rozliczyliśmy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy powinniśmy skorygować ZUS IWA za 2010 r., w którym wykazaliśmy ten wypadek (wypadek został wpisany do rejestru wypadków przy pracy w 2010 r.)?

Nie należy korygować ZUS IWA za 2010 r. W informacji ZUS IWA należy wykazywać wszystkie osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy, które zostały wpisane przez pracodawcę do rejestru wypadków przy pracy w danym roku, bez względu na to, czy ubezpieczony uzyska świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Płatnicy mają obowiązek składać informację ZUS IWA w terminie do 31 stycznia danego roku. W tej informacji wykazują dane dotyczące minionego roku kalendarzowego stanowiące podstawę do ustalenia składki wypadkowej, tj.:

  • kod rodzaju przeważającej działalności według PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), z jakim płatnik był ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia roku, za który jest składana ta informacja,
  • liczbę ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego (jest to średnia miesięczna w roku, za który jest składana ta informacja),
  • liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
  • liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
  • liczbę zatrudnionych w warunkach zagrożenia, które występują w razie przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Kwalifikacja prawna danego wypadku jest dokonywana w protokole powypadkowym sporządzanym przez zespół powypadkowy – w przypadku pracowników albo w karcie wypadku – w przypadku innych ubezpieczonych.

Za poszkodowanych w wypadkach przy pracy należy uznawać pracowników, którzy zostali ujęci w rejestrze wypadków jako poszkodowani w wypadku przy pracy. Natomiast innych ubezpieczonych (którzy nie są pracownikami) należy uznawać za poszkodowanych w wypadkach, jeśli ulegli wypadkowi w okresie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, a w związku z tym wypadkiem płatnik składek sporządził kartę wypadku.


WAŻNE!

W informacji ZUS IWA nie należy uwzględniać wypadku, jakiemu uległ ubezpieczony inny niż pracownik, który w dniu wypadku nie podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.

W informacji ZUS IWA należy uwzględniać te wypadki, które zostały wpisane do rejestru wypadków lub w związku z którymi została sporządzona karta wypadku w roku, za który jest składana ta informacja. Oznacza to, że wypadek pracownika, który miał miejsce np. w grudniu 2010 r., a został uwzględniony przez pracodawcę w rejestrze wypadków prowadzonym za 2011 r., powinien zostać uwzględniony dopiero w informacji ZUS IWA składanej za 2011 r.

Kwestie dotyczące obowiązku prowadzenia przez pracodawcę rejestru wypadków przy pracy oraz zasady prowadzenia postępowania powypadkowego zostały uregulowane przepisami prawa pracy. Jednak ZUS ma prawo zakwestionowania ustaleń protokołu wypadkowego czy karty wypadku co do kwalifikacji prawnej danego zdarzenia na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Kwestionując zdarzenie uznane za wypadek przy pracy odmawia osobie poszkodowanej w wypadku prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Najczęściej ZUS odmawia prawa do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, gdy wyłączną przyczyną wypadku jest udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia bądź przyczynienie się przez ubezpieczonego w znacznym stopniu do spowodowania wypadku pod wpływem nietrzeźwości lub środków odurzających.

Zakwestionowanie wypadku przez ZUS nie jest jednak podstawą do pominięcia danej osoby w liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy, które zostały wykazane w informacji ZUS IWA, jeżeli pracodawca ujął dany wypadek w rejestrze wypadków przy pracy, kwalifikując go jednocześnie jako wypadek przy pracy.

Odmienna kwalifikacja wypadku przez ZUS w postępowaniu wszczętym na wniosek ubezpieczonego o wypłatę świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego jest dokonywana bowiem wyłącznie na potrzeby tego postępowania. Również to, czy poszkodowany otrzyma świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, nie ma żadnego wpływu na obowiązek uwzględnienia wypadku przy wypełnianiu ZUS IWA. Istotne jest to, że wypadek ten został ujęty w rejestrze wypadków przy pracy lub została sporządzona karta wypadku zawierająca stwierdzenie, że dany wypadek był wypadkiem przy pracy.

Podstawa prawna

  • art. 21, art. 22, art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Kadry
Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej
25 gru 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?
24 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Działalność socjalna: Do 31 grudnia 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS
23 gru 2024

Do końca 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS. Pracodawca, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, powinien ponownie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS, skorygować go i odpowiednio pomniejszyć lub zwiększyć stan tego funduszu.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.
24 gru 2024

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Kto może liczyć na dodatek za pracę w porze nocnej? Kiedy dodatek zastąpimy ryczałtem? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w porze nocnej od stycznia 2025 r.?

Wyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej (1431 zł), a także wyższy zasiłek chorobowy (25 zł) zakłada projekt rozporządzenia resortu rolnictwa
23 gru 2024

Wyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej (1431 zł), a także wyższy zasiłek chorobowy (25 zł) zakłada opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia resortu rolnictwa.

2 500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji, czy też w 2025 r.?
24 gru 2024

2 500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji, czy też w 2025 r.? MSWiA odpowiada: kwestie związane z przysługującym funkcjonariuszom świadczeniem motywacyjnym będą monitorowane i oceniane pod kątem konieczności dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych. Problem wciąż tkwi! Poniżej opisujemy jaki.

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce
23 gru 2024

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Prawo do renty wdowiej: Dzięki ankiecie ZUS seniorzy sprawdzą, czy będą mogli pobierać świadczenia [link do ankiety]
23 gru 2024

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emeryturą). Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od początku przyszłego roku. ZUS przygotował ankietę, która umożliwia seniorom sprawdzenie, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia.

Prezes ZNP: Wiele innych miast na Śląsku nie ma pieniędzy na pensje nauczycieli. Pensje opłaca kredytem z ZUS
21 gru 2024

Przede wszystkim, w odniesieniu do prognozy na rok 2025 nie używałbym słowa podwyżka. To jest tylko waloryzacja i to okrojona. Związek stoi na stanowisku, że istnieje absolutna potrzeba rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat podniesienia wskaźnika z 5 proc. do wyższego pułapu. Rada Dialogu Społecznego z udziałem wszystkich central związkowych wypowiedziała się w sprawie wzrostu płac na poziomie 15 proc. 

Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]
23 gru 2024

Prawdopodobnie w 2025 r. będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Będą nowe systemy, nowe kary i integracja cudzoziemców.

pokaż więcej
Proszę czekać...