Renta rodzinna dla dzieci

Emilia Derucka
rozwiń więcej
Prawo do renty rodzinnej mają nie tylko dzieci własne, ale również dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. W sytuacji śmierci obojga rodziców dzieciom przysługuje jedna łączna renta rodzinna.

Renta rodzinna jest świadczeniem o charakterze kompensacyjnym, stanowiącym rekompensatę dochodu utraconego w związku ze śmiercią bliskiej osoby. Ma ona służyć dostarczeniu członkom rodziny zmarłego środków utrzymania niezbędnych do zaspokojenia ich podstawowych potrzeb.

Autopromocja

Do renty rodzinnej uprawnieni są:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
  • małżonek (wdowa i wdowiec), a także małżonka rozwiedziona,
  • rodzice (w tym ojczym, macocha, osoby przysposabiające).

Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku – do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed osiągnięciem 16 lat lub w czasie nauki w szkole do osiągnięcia 25 lat. Jeśli dziecko ukończyło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do ukończenia tego roku studiów.

Nauka w szkole

Najwięcej wątpliwości w zakresie przyznawania i wypłaty tego świadczenia powstaje w razie wystąpienia szczególnych okoliczności nieuregulowanych wprost w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przepisy ustawy emerytalnej przewidują, że prawo do renty rodzinnej uzależnione jest zarówno od wieku, jak i konieczności kontynuowania nauki w szkole, nie precyzując jednak, co należy rozumieć przez pojęcie „nauka w szkole”.

Za szkoły, w których nauka uprawnia do pobierania renty rodzinnej po przekroczeniu przez dziecko 16 lat, uważa się szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe, publiczne lub niepubliczne, szkoły wyższe państwowe lub niepaństwowe, szkoły prowadzone przez Kościół katolicki, a ponadto pozaszkolne formy kształcenia, dokształcania bądź doskonalenia zawodowego, w tym kursy języków obcych prowadzone pod nazwą szkół lub ośrodków, trwające co najmniej 3 miesiące. Prawa do renty rodzinnej nie nabędzie jednak osoba, która korzysta z tzw. kursów hobbystycznych, tj. prowadzonych na potrzeby własnych słuchaczy, np. kursów tańca towarzyskiego.


Do renty uprawnia kształcenie się w formach szkolnych i pozaszkolnych w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w szkołach lub placówkach zarejestrowanych w ewidencji kuratora oświaty, w systemie stacjonarnym, zaocznym, wieczorowym lub korespondencyjnym. Do podstawowych form kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych zalicza się studia podyplomowe, kursy i seminaria.

Renta rodzinna przysługuje również młodocianym pracownikom zatrudnionym przez pracodawców na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu, realizującym obowiązek dokształcania się w formach szkolnych i pozaszkolnych.

Uprawnienia do renty rodzinnej przysługują również dzieciom kształcącym się za granicą w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkołach wyższych, a także na kursach języków obcych trwających co najmniej 3 miesiące.

Wypłata renty rodzinnej

Jeśli do wniosku o rentę rodzinną zostanie przedłożone zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły (uczelni) i jest w nim zawarta informacja, do której klasy dziecko uczęszcza, oraz programowy rok ukończenia szkoły, to na podstawie takiego zaświadczenia ZUS wypłaca świadczenia bez przerwy aż do przewidzianego programem terminu ukończenia nauki przez dziecko.

Renta rodzinna przysługuje przez cały rok szkolny (akademicki), tj. do 31 sierpnia lub do 30 września, a zatem także przez okres ferii letnich – zasada ta ma zastosowanie również do dzieci kończących szkołę lub uczelnię.

Wypłata świadczeń rentowych dla dzieci uczących się w szkołach ponadpodstawowych lub odbywających naukę na studiach w szkołach wyższych realizowana jest przez okres trwania nauki. Zasada ta ma także zastosowanie w odniesieniu do osób, które wiek 25 lat osiągnęły, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, przy czym naukę kończą zgodnie z programem i regulaminem studiów, na które uczęszczają. Prawo do renty rodzinnej przysługuje również za okres wakacji.

Tylko jedno świadczenie

Niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej przysługuje im jedno (łączne) świadczenie. Zasada ta ma zastosowanie także w przypadku śmierci obojga rodziców, którzy podlegali ubezpieczeniu i byli żywicielami rodziny. Nie ma możliwości, aby jedno z dzieci otrzymywało pełną rentę po matce, a drugie pełną rentę po ojcu. Istnieje jedynie możliwość wyboru świadczenia. W przypadku gdy oboje rodzice nie żyją, dzieci mogą wystąpić do ZUS o przyznanie tzw. dodatku dla sieroty zupełnej. Dodatek ten nie podlega podziałowi na równe części między uprawnionych, tak jak ma to miejsce w przypadku jednej łącznej renty rodzinnej.


Renta rodzinna wynosi:

  • 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu – dla jednej osoby uprawnionej,
  • 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu – dla dwóch osób uprawnionych,
  • 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu – dla trzech lub więcej osób uprawnionych.

Przerwa w nauce

W przypadku stwierdzenia przerw w nauce trwających dłużej po faktycznym przerwaniu nauki, np. w połowie roku szkolnego lub akademickiego, potwierdzonym przez szkołę lub uczelnię w zaświadczeniu o skreśleniu z listy uczniów lub studentów, ZUS dochodzi zwrotu świadczeń na zasadach ogólnie obowiązujących przy świadczeniach emerytalno-rentowych.

Gdy osoba pobierająca rentę rodzinną skorzysta z urlopu dziekańskiego (niezależnie od powodu), wypłata renty rodzinnej będzie przez ZUS kontynuowana, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia.

Należy pamiętać, że warunkiem koniecznym do zachowania uprawnień do renty rodzinnej w okresie przebywania na urlopie dziekańskim jest zachowanie statusu studenta w danym roku akademickim, w którym korzysta się z urlopu. Dopiero wówczas zostaną spełnione wszystkie warunki niezbędne do korzystania z renty rodzinnej.

Podstawa prawna:

  • art. 67 ust. 1, art. 68, art. 73 ust. 1–2, art. 74 ust. 1–2, art. 76 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...