Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Bożena Goliszewska
rozwiń więcej
Od 3 października br. przez 3 miesiące będziemy wypłacać jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego?

 Nie powinni Państwo waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ wskaźnik waloryzacji w czwartym kwartale br. nie przekracza 100% (wynosi 98,6%). Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego będzie ta sama kwota, od której był liczony zasiłek chorobowy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wykorzystaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przysługuje ono przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, tj. 360 dni.

Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętą do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego można zwaloryzować wyłącznie wtedy, gdy wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego, przekroczy 100%.

WAŻNE!

Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli wskaźnik waloryzacji obowiązujący w danym kwartale nie przekracza 100%.

Jeśli wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100%, podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie należy w ogóle waloryzować. Nie ma bowiem możliwości obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a tym samym wysokości świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100%. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego za jeden dzień będzie zatem taka sama jak wysokość pobieranego wcześniej zasiłku chorobowego.


PRZYKŁAD

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, któremu przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 3 października br. na 3 miesiące, wynosi 2600 zł (po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne). Wskaźnik waloryzacji w czwartym kwartale br. wynosi 98,6%, a więc jest niższy niż 100%. W tej sytuacji nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należnego za cały okres jego pobierania jest zatem kwota 2600 zł.

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego może się w takiej sytuacji różnić tylko wtedy, gdy podstawę wymiaru tych świadczeń stanowią inne składniki wynagrodzenia. Może się bowiem zdarzyć, że z obowiązujących w firmie zasad wynagradzania wynika, że ten sam składnik wynagrodzenia (np. dodatek stażowy) jest wypłacany w pełnej wysokości za czas pobierania zasiłku chorobowego, ale nie przysługuje za czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Wówczas taki składnik musiałby zostać uwzględniony w podstawie wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, mimo że nie stanowił on podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

  • art. 18–19, art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 18 sierpnia 2010 r. (M.P. Nr 60, poz. 789).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...