Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Aneta Maj
rozwiń więcej
Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia albo przyjęcia dziecka na wychowanie przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a od 1 stycznia 2010 r. także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu ojcowskiego. Aby otrzymać zasiłek macierzyński, pracownica i pracownik muszą korzystać z takiego urlopu.

Autopromocja

Zasiłek macierzyński przysługuje także pozostałym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, którzy nie mają prawa do urlopu, ale korzystają z przerwy w wykonywaniu pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności, np. zleceniobiorcom lub osobom prowadzącym własną firmę.

Urlop i zasiłek macierzyński przysługują w wymiarze:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Dodatkowy urlop

Gdy pracownica wykorzysta urlop macierzyński w podstawowym wymiarze, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu, za który także otrzyma zasiłek macierzyński. Dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński przysługuje w 2010 r. w wymiarze do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 3 tygodni, gdy przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. W kolejnych latach okres dodatkowego urlopu będzie zwiększany, tj. od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie – do 4 tygodni, a w razie urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka – do 6 tygodni, a od 1 stycznia 2014 r. odpowiednio – do 6 i 8 tygodni.

O udzielenie dodatkowego urlopu pracownica musi wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego dodatkowego urlopu. Należy dodać, że gdy pracownica złoży wniosek później, a pracodawca udzieli jej tego urlopu, to za ten okres pracownica otrzyma zasiłek macierzyński. We wniosku pracownica powinna określić okres, przez który zamierza korzystać z dodatkowego urlopu. W 2010 r. urlop dodatkowy może być udzielony jednorazowo na okres tygodnia albo dwóch tygodni i wyłącznie na okres przypadający bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze podstawowym.


Prawo do dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego przysługuje także pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko, który może wystąpić z wnioskiem o taki urlop, gdy pracownica–matka dziecka wykorzystała przysługujący jej urlop macierzyński w pełnym wymiarze i nie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu powinien wskazać datę zakończenia urlopu macierzyńskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka, a jeżeli zasiłek macierzyński będzie wypłacał oddział ZUS, do wniosku o zasiłek musi dodatkowo dołączyć zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego mu dodatkowego urlopu.

Dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński przysługują pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko także w przypadku, gdy pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni, a z pozostałej części tego urlopu korzystał pracownik–ojciec wychowujący dziecko.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Począwszy od 1 stycznia 2010 r., pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, za który przysługuje mu zasiłek macierzyński. W 2010 r. i 2011 r. urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 1 tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. będzie wynosił 2 tygodnie.

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko może wykorzystać urlop ojcowski w dowolnie wybranym przez siebie okresie, nawet w tym samym czasie, w którym matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo gdy już te urlopy wykorzystała.

Należy jednak pamiętać, że urlop ojcowski przysługuje jedynie do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko, który chce skorzystać z urlopu ojcowskiego i otrzymać za ten okres zasiłek macierzyński, powinien złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu, zachowując termin 7 dni przed dniem, w którym zamierza rozpocząć korzystanie z tego urlopu. Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje także w przypadku, gdy termin ten nie zostanie dochowany. Do wniosku o urlop ojcowski należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka na potwierdzenie, że dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy życia. Dodatkowo w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego pracownik musi złożyć pisemne oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.

Jeżeli zasiłek macierzyński z tytułu urlopu ojcowskiego będzie wypłacał oddział ZUS za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika, wymagane jest także zaświadczenie pracodawcy o udzielonym urlopie ojcowskim oraz zaświadczenie płatnika składek (pracodawcy) na druku ZUS Z-3.

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko za okres urlopu ojcowskiego także w przypadku, gdy w czasie korzystania z tego urlopu zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę.

Podstawa prawna:

  • art. 180, 1821, 1822, 1823, 183 Kodeksu pracy,
  • art. 29 i 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...