Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

Pracownik, który łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wysokości proporcjonalnie pomniejszonej do wymiaru czasu pracy, w którym pracuje (1/2 etatu). W związku z wypadkiem przy pracy, wysokość zasiłku chorobowego, należnego mu od 9 do 15 lutego br., powinni Państwo również ustalić za 1/2 etatu pracownika, a od 16 lutego – za pełny etat. Z zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu ojcowskiego pracownik może skorzystać w późniejszym terminie, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. wprowadzono dodatkowy urlop macierzyński, którego wymiar wynosi do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (art. 1821 Kodeksu pracy). Z tego urlopu może korzystać pracownica – matka lub pracownik – ojciec wychowujący dziecko.

Pracownik – ojciec dziecka może korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w przypadku, gdy pracownica zrezygnowała z pozostałej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu, a niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udzielono pracownikowi – ojcu dziecka wychowującemu dziecko albo gdy cały podstawowy urlop macierzyński wykorzystała pracownica (art. 180 § 5 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

O dodatkowy urlop macierzyński może wystąpić tylko jedno z rodziców. Pracownik – ojciec dziecka korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma możliwość łączenia tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednak praca ta może być wykonywana w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.

Z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński pracownik występuje w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego rozpoczęciem (art. 1821 § 3 Kodeksu pracy). Wniosek musi wskazywać wymiar dodatkowego urlopu, z którego pracownik chce korzystać, jak też datę zakończenia wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej – matce dziecka.

Wykonywanie pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi być poprzedzone złożeniem przez pracownika pisemnego wniosku w tej sprawie. We wniosku pracownik określa wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie łączył korzystanie z dodatkowego urlopu z wykonywaniem pracy.

WAŻNE!

Pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na podstawie wniosku pracownika, w którym pracownik określa wymiar czasu pracy.

Wykonywanie pracy przez pracownika w wymiarze 1/2 etatu i korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego obniża wysokość zasiłku macierzyńskiego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik wykonuje pracę w czasie korzystania z dodatkowego urlopu. Zasiłek macierzyński powinni więc Państwo wypłacać za 1/2 etatu.

Pracownik w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i pracy uległ wypadkowi przy pracy i z tego powodu od 9 do 15 lutego br. ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego z 1/2 etatu. W tym samym czasie pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z 1/2 etatu, ponieważ złożył wniosek o udzielenie w takim wymiarze urlopu macierzyńskiego. Od 16 lutego pracownik ma prawo do zasiłku z tytułu zatrudnienia na pełny etat.

Zatrudniony u Państwa pracownik chce korzystać z urlopu ojcowskiego, który w 2010 r. i 2011 r. wynosi 1 tydzień. Urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka oraz niezależnie od tego, czy ojciec dziecka korzystał z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego pracownik musi złożyć pisemny wniosek w tej sprawie do pracodawcy (art. 1823 Kodeksu pracy). Pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Do wniosku o urlop ojcowski pracownik powinien dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że nie pobierał wcześniej zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego.

Podstawa prawna

  • art. 29, art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 180, art. 1821 , art. 1822, art. 1823 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...