Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Izabela Lipińska
rozwiń więcej
DGP
Zgodnie z regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie wypłacamy najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje. Z powodu błędu w programie płacowym, z którego korzystamy, wypłaty za lipiec 2009 r. zostały przekazane pracownikom dopiero na początku sierpnia. Pracownik zachorował i jest na zwolnieniu od 26 października 2009 r. 33 dni zwolnienia wykorzystał już na początku 2009 r. Czy na druku ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 należy wpisać wysokość wynagrodzenia należnego w lipcu, ale wypłaconego w sierpniu, czy w kolumnie 6 wpisać w lipcu 2009 r. kwotę 0,00 zł? W lipcu pracownik nie miał żadnej wypłaty.

Na formularzu ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 powinni Państwo wpisać wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymał za lipiec 2009 r. Nie ma znaczenia, w jakim miesiącu wynagrodzenie to zostało faktycznie wypłacone.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikom zatrudnionym w małych firmach zasiłki/świadczenia rehabilitacyjne wypłaca ZUS. Chodzi o pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 21 pracowników. Pracodawca przekazuje do ZUS zwolnienie lekarskie razem z wypełnionym formularzem ZUS Z-3 – Zaświadczenie płatnika składek. ZUS Z-3 pracodawca przekazuje do ZUS również wtedy, gdy świadczenia te są wypłacane za okres po ustaniu zatrudnienia.

W zaświadczeniu ZUS Z-3 w pkt 10, w tabeli, w kolumnie 6 formularza pracodawca ma obowiązek podać informację o wynagrodzeniu, które jest podstawą wymiaru zasiłku chorobowego. W kolumnie 6 pracodawca wpisuje stałe wynagrodzenie za pracę brutto oraz ewentualnie inne stałe składniki wynagrodzenia brutto, w pełnej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę.

Pracodawca powinien w tabeli wpisać wynagrodzenie brutto i nie powinien pomniejszać go o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika. Procent potrąconej składki pracodawca wpisuje w pkt 9 tabeli.

W rubryce 6 pracodawca wpisuje wszystkie składniki wynagrodzenia, które są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Natomiast składniki, których nie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń w okresie trwania umowy o pracę, pracodawca powinien wykazać w ZUS Z-3 w punkcie 10 kolumna 6, jeżeli pracownik wystąpi o zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

W ZUS Z-3 za okres choroby trwający w czasie umowy o pracę pracodawca nie uwzględnia tych składników wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku.

Mimo że wynagrodzenie za lipiec 2009 r. zostało wypłacone w sierpniu 2009 r., w kolumnie 6 pkt 10 formularza ZUS Z-3 powinni Państwo wpisać kwotę tego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, kiedy to wynagrodzenie zostało faktycznie wypłacone. Na formularzu ZUS Z-3 nie należy wykazywać, że wynagrodzenie za lipiec wyniosło 0 zł.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie ma znaczenia, kiedy wynagrodzenie zostało wypłacone, tylko za jaki okres przysługuje.

W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA wystawianym dla pracownika za lipiec 2009 r. wskazali Państwo jako podstawę wymiaru składek kwotę 0,00 zł, ponieważ wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone w lipcu. W raporcie ZUS RCA za sierpień 2009 r. wpisali Państwo kwotę wynagrodzenia otrzymanego za dwa miesiące, tj. lipiec i sierpień. Dlatego powinni Państwo w pkt 15 formularza ZUS Z-3 Uwagi wpisać adnotację, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za sierpień br. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne została powiększona o kwotę wynagrodzenia należnego za lipiec, które na skutek błędu w Państwa programie płacowym zostało wypłacone pracownikowi w sierpniu br.

Prawidłowo wypełniony pkt 10 i pkt 15 zaświadczenia ZUS Z-3

Podstawa prawna

  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 1 pkt 1, § 3, załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...