Jakie świadczenie przysługuje po 33. dniu choroby pracownikowi naukowemu zatrudnionemu w jednostce badawczo-rozwojowej

Joanna Grzelińska
rozwiń więcej
Pracownica zatrudniona w jednostce badawczo-rozwojowej jest w 5. miesiącu ciąży. Przed porodem nie wróci do pracy. W listopadzie minęły 33 dni zwolnienia lekarskiego, za które wypłaciliśmy jej wynagrodzenie. Czy od 34. dnia zwolnienia pracownica ma prawo do wynagrodzenia czy do zasiłku chorobowego? Kto finansuje świadczenia dla pracownika naukowego – pracodawca czy ZUS?

Pracownikowi naukowemu zatrudnionemu w jednostce badawczo-rozwojowej przysługuje prawo do wynagrodzenia za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. Dlatego od 34. dnia zwolnienia lekarskiego pracownica w ciąży ma nadal prawo do wynagrodzenia, a nie do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie jest finansowane ze środków pracodawcy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy dla pracowników naukowych oraz pracowników naukowo-technicznych zatrudnionych w jednostkach badawczo-rozwojowych ustala się na takich samych zasadach jak dla pracowników naukowych zatrudnionych w szkołach wyższych (art. 60 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych).

Pracownik naukowy zatrudniony w szkole wyższej za czas niezdolności do pracy z powodu: choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, choroby przypadającej w czasie ciąży, poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, ma prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego obliczanego tak samo jak wynagrodzenie za czas choroby (art. 154 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Dodatkowo przez okres nie dłuższy niż pierwsze 3 miesiące pracownik naukowy ma prawo do dodatku funkcyjnego.

Pracownicy naukowi zatrudnieni w jednostkach badawczo-rozwojowych nie mają prawa do wynagrodzenia za czas choroby oraz prawa do zasiłku chorobowego w okresie niezdolności do pracy. Pracownicy ci mają prawo do wynagrodzenia wypłacanego ze środków pracodawcy za cały okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Wysokość wynagrodzenia, w zależności od rodzaju niezdolności do pracy, wynosi albo 80%, albo 100% wynagrodzenia za pracę (art. 154 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym w związku z art. 92 § 1 Kodeksu pracy).

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy dla pracownika naukowego oraz naukowo-technicznego zatrudnionego w jednostce badawczo-rozwojowej przysługuje w wysokości 100% za okres:

  • choroby spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • choroby przypadającej w okresie ciąży,
  • nieobecności w pracy z powodu poddania się badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi ich pobrania.

W pozostałych przypadkach wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wynosi 80% podstawy wymiaru.

W związku z wątpliwościami, czy za czas niezdolności do pracy nauczycielom akademickim przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czy osoby te mają prawo do wynagrodzenia wypłacanego ze środków pracodawcy, stanowisko zajął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (pismo z 30 sierpnia 2006 r., znak: DP-123-2249/06), w którym stwierdził, że: (...) nauczyciele akademiccy mają prawo do wynagrodzenia obliczanego na zasadach przewidzianych w art. 92 Kodeksu pracy, wypłacanego ze środków pracodawcy za cały okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (...). Wyjaśnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczy nauczycieli akademickich. Jednak zasady te mają również zastosowanie do pracowników jednostek badawczo-rozwojowych (art. 60 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych).

Pracownicy jednostek badawczo-rozwojowych w okresie niezdolności do pracy mają prawo do wynagrodzenia za pracę, a nie do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Prawo do zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których osoba ubezpieczona ma prawo do wynagrodzenia (art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 60 ustawy z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (DzU z 2008 r. nr 159, poz. 993 ze zm.),
  • art. 154 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...