Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Małgorzata Połomska
rozwiń więcej
Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 do 17 listopada 2009 r. Pracownik został wezwany na badanie kontrolne przez lekarza orzecznika ZUS. W wyniku kontroli lekarz orzecznik ZUS skrócił okres zwolnienia lekarskiego do 12 listopada. Czy wobec tego do okresu zasiłkowego zaliczyć okres od 13 do 17 listopada?

Jeżeli okres zwolnienia lekarskiego został skrócony przez lekarza orzecznika ZUS, to dni, o jakie został skrócony okres niezdolności do pracy, nie należy wliczać do okresu zasiłkowego. Do okresu zasiłkowego powinni Państwo wliczyć okres, za który pracownikowi przysługiwał zasiłek chorobowy, czyli od 2 do 12 listopada 2009 r.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Do okresu zasiłkowego należy wliczać okresy niezdolności do pracy, na które pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie. Jednak w przypadku skrócenia okresu zwolnienia lekarskiego, do okresu zasiłkowego należy wliczać wyłącznie okres zwolnienia lekarskiego, za który pracownik miał prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawione przez lekarza na druku ZUS ZLA. Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia osoby ubezpieczonej, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Kontrolę nad prawidłowością orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności sprawuje lekarz orzecznik ZUS.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania osoby ubezpieczonej lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność.

WAŻNE!

Zaświadczenie lekarskie traci ważność od następnego dnia po dacie wyznaczonego badania, jeżeli pracownik uniemożliwi przeprowadzenie tego badania.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, które zostało wystawione na okres od 12 do 20 listopada 2009 r. Na zwolnieniu lekarskim, które lekarz leczący przekazał do ZUS, była informacja, że pacjent powinien leżeć. 18 listopada lekarz orzecznik ZUS przeprowadził kontrolę zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego w domu pracownika. Okazało się, że w dniu kontroli lekarz orzecznik ZUS nie zastał pracownika w domu. Na tej podstawie skrócił do 18 listopada okres ważności wystawionego zwolnienia lekarskiego.

Lekarz orzecznik skraca okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli pracownik uniemożliwi przeprowadzenie badania, np. pracownik zostanie prawidłowo poinformowany o terminie badania i nie stawi się na nie albo zostanie zobowiązany do dostarczenia wyników badań lekarskich i nie dostarczy ich w terminie wyznaczonym przez ZUS. W tych przypadkach zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie.

Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało skrócone, to do okresu zasiłkowego płatnik zasiłku nie wlicza okresów, za które zwolnienie lekarskie straciło ważność. Jeżeli jednak za ten okres pracownik dostarczy inne zwolnienie lekarskie, to okres tego zwolnienia należy wliczyć do okresu zasiłkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik był na zwolnieniu lekarskim od 13 do 27 listopada 2009 r. Po kontroli lekarskiej zwolnienie utraciło ważność od 24 listopada. Jednak pracownik dostarczył pracodawcy nowe zwolnienie wystawione przez innego lekarza na okres od 24 do 30 listopada. W tym przypadku, mimo skrócenia pierwszego zwolnienia (wystawionego na okres od 13 do 27 listopada), do okresu zasiłkowego należy wliczyć okres od 13 do 23 listopada oraz uwzględnić drugie zwolnienie i wliczyć okres od 24 do 30 listopada, ponieważ drugie zwolnienie nie zostało skontrolowane i jest ważne.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Do okresu zasiłkowego płatnik wlicza wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy poprzedniej niezdolności do pracy, jeśli zostały spowodowane tą samą chorobą, a przerwa między tymi okresami nie przekracza 60 dni.

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu zasiłku opiekuńczego, nawet jeśli następuje bezpośrednio po zakończeniu okresu zwolnienia od pracy z tytułu niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik był na zwolnieniu lekarskim łącznie od 2 czerwca do 14 września 2009 r. Od 15 do 25 września 2009 r. miał prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą matką. Następnie od 28 września ponownie korzysta z zasiłku chorobowego. Okres pobierania zasiłku opiekuńczego (11 dni) nie zostanie wliczony do okresu zasiłkowego pracownika. Do okresu zasiłkowego wlicza się tylko okresy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9, art. 59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...