Czy do okresu wyczekiwania można wliczyć ubezpieczenie chorobowe z poprzedniej umowy o pracę

Edyta Pisarczyk
rozwiń więcej
Pracownik, którego od 1 września 2009 r. zatrudniliśmy na czas określony, przez 3 lata (do 31 sierpnia 2009 r.) pracował w innej firmie. Do 27 sierpnia br. był na urlopie wypoczynkowym w poprzedniej firmie, który spędził w Hiszpanii. Po podpisaniu z nim umowy o pracę i rozpoczęciu pracy 4 września okazało się, że zachorował na świńską grypę. Jest w domu, ale do 18 września 2009 r. ma zwolnienie lekarskie. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września? Ze świadectwa pracy wynika, że w tym roku nie był jeszcze na zwolnieniu lekarskim.

RADA

Autopromocja

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, tj. od 4 września 2009 r. przez cały okres choroby. Posiada bowiem okres ubezpieczenia chorobowego dłuższy niż 30 dni.

UZASADNIENIE

O tym, czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia w nowej firmie, decydują dwie okoliczności. Pierwsza z nich to wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego/ubezpieczenia społecznego (przed 1 stycznia 1999 r.). Jeżeli pracownik ma taki okres ubezpieczenia, to prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego ma od pierwszego dnia zatrudnienia (art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Druga możliwość uzyskania wynagrodzenia/zasiłku chorobowego od pierwszego dnia rozpoczęcia pracy, to wcześniejszy, co najmniej 30-dniowy nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Do nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego przy ustalaniu okresu wyczekiwania płatnik zasiłku/pracodawca wlicza również poprzednie zakończone okresy ubezpieczenia chorobowego. Uznaje się, że okres ubezpieczenia chorobowego jest nieprzerwany, jeśli między kolejnymi okresami ubezpieczenia chorobowego nie było przerwy albo przerwa nie przekroczyła 30 dni.

WAŻNE!

Pracodawca wlicza do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłków wcześniejsze ubezpieczenie chorobowe, jeśli od ustania poprzedniego ubezpieczenia chorobowego do ponownego objęcia tym ubezpieczeniem upłynęło nie więcej niż 30 dni.

Pracownik zatrudniony 1 września 2009 r. spełnia drugi z warunków, ponieważ do okresu jego ubezpieczenia chorobowego można wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego w trakcie trwania poprzedniego zatrudnienia (nie było przerwy między okresami ubezpieczenia chorobowego). W związku z tym pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września 2009 r.

WAŻNE!

Nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego to kolejne okresy tego ubezpieczenia, między którymi przerwa była krótsza niż 31 dni.

Wyjątkowo traktowane są przerwy w ubezpieczeniu chorobowym dłuższe niż 30-dniowe, jeżeli ich powodem jest:

  • urlop wychowawczy – wówczas płatnik świadczenia wlicza do okresu wyczekiwania nieprzerwane okresy ubezpieczenia przed tym urlopem niezależnie od długości trwania urlopu wychowawczego,
  • urlop bezpłatny – w tym przypadku płatnik traktuje przerwę w ubezpieczeniu chorobowym w taki sam sposób, jak przy urlopie wychowawczym; nie ma znaczenia długość urlopu oraz podstawa jego udzielenia.

Okresu urlopów wychowawczego i bezpłatnego nie zalicza się jednak do okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Licząc okres wyczekiwania, płatnik świadczenia powinien traktować, na równi z ubezpieczeniem chorobowym, okresy zwolnień lekarskich, na podstawie których pracownik nie ma prawa do świadczeń chorobowych.

Przy ustalaniu okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego nie ma znaczenia rodzaj zawartej umowy o pracę. W taki sam sposób należy traktować ubezpieczenie z tytułu umowy o pracę na okres próbny, umowy na czas określony, na czas nieokreślony oraz na czas wykonania pracy i na zastępstwo.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...