Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli na podstawie aneksu pracodawca przedłużył jej umowę o pracę do dnia porodu

Izabela Lipińska
rozwiń więcej
Z powodów organizacyjnych zlikwidowaliśmy jeden z działów firmy. Wszystkim pracownikom tego działu wypowiedzieliśmy umowy o pracę albo zawarliśmy porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. W każdym przypadku umowy zostaną rozwiązane 31 lipca 2009 r., również za porozumieniem stron. W lipcu okazało się, że jedna z pracownic, z którą porozumienie o rozwiązaniu umowy podpisaliśmy w czerwcu 2009 r., jest w ciąży. Chcemy przesunąć termin rozwiązania umowy o pracę do dnia porodu. Czy taki zapis w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę jest dopuszczalny? Czy jeżeli podpiszemy z pracownicą aneks do porozumienia, będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Mogą Państwo zawrzeć z pracownicą aneks do porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana w dniu porodu, to pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę), ale tylko wtedy, gdy ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

WAŻNE!

Tylko wówczas, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a po porodzie zasiłek macierzyński.

W żadnym innym przypadku pracownica nie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Państwo chcą przesunąć termin rozwiązania umowy o pracę wskazany w porozumieniu z pracownicą, która jest w ciąży. Nowa data rozwiązania umowy o pracę to dzień porodu. Ten dzień (dzień porodu) to dla pracownicy równocześnie ostatni dzień ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli podpiszą Państwo z pracownicą aneks do porozumienia i przesuną termin rozwiązania umowy o pracę na dzień porodu, to pracownica uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński będzie jej wypłacał ZUS przez okres równy okresowi urlopu macierzyńskiego, jaki przysługiwałby jej, gdyby nadal była zatrudniona.

WAŻNE!

Jeżeli umowa zostaje rozwiązana przed datą porodu, to pracownica nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Prawo pracy nie zabrania rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron z odroczonym terminem rozwiązania takiej umowy. Jednak w analizowanym przypadku datę rozwiązania umowy o pracę chcą Państwo oznaczyć nie jako datę kalendarzową (np. 30 listopada 2009 r.) tylko jako „dzień porodu”. Takie oznaczenie końcowego terminu rozwiązania umowy o pracę jest dopuszczalne. Jest to zdarzenie przyszłe i pewne, zrozumiałe dla obu stron, dające się określić w przyszłości. Znana jest też Państwu i pracownicy przybliżona data porodu. Aby uniknąć wątpliwości przy interpretacji umowy mogą Państwo dookreślić rok rozwiązania umowy o pracę (np. „przypadający w 2009 r. dzień porodu”). Takie doprecyzowanie wskaże, że chodzi o poród związany z obecną ciążą. Taki zapis jest korzystny dla pracownicy, ponieważ dzięki niemu uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego, dlatego nie powinien być kwestionowany np. przez inspektorów pracy.

Natomiast ZUS w określonych przypadkach może uznać takie rozwiązanie umowy o pracę za wyłudzenie świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Jednak podczas kontroli ZUS bierze pod uwagę indywidualny przypadek, tzn. bada, czy umowa o pracę nie jest fikcyjna, uwzględnia długość okresu zatrudnienia pracownicy, status i wielkość przedsiębiorcy, przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Dopiero po przeanalizowaniu tych elementów, biorąc pod uwagę zwłaszcza długość zatrudnienia pracownicy oraz likwidację stanowiska pracy i konieczność zwolnienia pracownicy przez pracodawcę, a więc działania z inicjatywy pracodawcy, a nie samej pracownicy, ZUS nie powinien kwestionować prawa pracownicy do zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 29–30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Nie ma przeszkód prawnych do rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron z ustaleniem daty ustania stosunku pracy, nawet znacznie późniejszej niż data zawarcia porozumienia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2004 r., I PK 653/03, OSNP 2005/14/204)
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...