Podstawa wymiaru zasiłków

Krystyna Tymorek
rozwiń więcej
Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy?

RADA

Autopromocja

Prawo do ciągłości zatrudnienia uzyskują pracownicy przejętego zakładu, ale jeżeli przejęcie zakładu nastąpiło na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. W przypadku pracowników, których Państwo przejęli, nie ma ciągłości zatrudnienia, którą gwarantuje Kodeks pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika powinni więc Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał od Państwa.

UZASADNIENIE

Zdarza się, że w wyniku restrukturyzacji firmy wyłania się nowy zakład, który przejmuje pracowników poprzednika na podstawie nowych umów o pracę. Wówczas do obliczenia wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego tych nowo zatrudnionych osób przyjmuje się jedynie wynagrodzenie uzyskane u nowego pracodawcy. Tak było w przypadku przejęcia przez Państwa pracowników innej firmy. Umowy o pracę z pracownikami zostały rozwiązane, a ponadto były pracodawca wyrejestrował pracowników z ubezpieczeń społecznych z kodem 100 – ustanie tytułu do ubezpieczeń/ubezpieczenia. Taki kod na dokumencie ZUS ZWUA oznacza, że stosunek pracy został rozwiązany.

WAŻNE!

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem 100 oznacza, że nie ma ciągłości zatrudnienia między kolejnymi umowami o pracę.

Inaczej jest natomiast w razie restrukturyzacji w przeprowadzonej na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Chodzi o sytuację, gdy przejęcie pracowników przez nowego pracodawcę następuje bez rozwiązywania z nimi umów o pracę. Wówczas w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego tych osób ujmuje się wynagrodzenie wypłacone przez dotychczasowego i nowego pracodawcę. W tym przypadku pracodawca przejmowanego zakładu pracy ma również obowiązek przekazać do ZUS dokument ZUS ZWUA, jednak z kodem 600 – inna przyczyna wyrejestrowania.

WAŻNE!

Kod 600 na ZUS ZWUA oznacza ciągłość zatrudnienia przejmowanego pracownika na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.

Takie stanowisko wynika bezpośrednio z brzmienia art. 231 Kodeksu pracy. Nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

W Państwa przypadku nie nastąpiło przejęcie pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Ponieważ poprzedni pracodawca rozwiązał z pracownikami umowy o pracę, a Państwo zawarli nowe umowy o pracę, to podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika powinni Państwo naliczyć na podstawie wynagrodzenia, które uzyskał on u Państwa (art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Zapisy wewnątrzzakładowe, które są sprzeczne w przepisami ustawowymi, nie mogą być stosowane. W takim przypadku należy stosować ogólnie obowiązujące prawo.

Podstawa prawna:

  • art. 231 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 36 ust. 1, ust. 9, ust. 11, art. 49 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 31, poz. 74 ze zm.),
  • załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...