Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

RADA

Autopromocja

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, ponieważ związek małżeński zwarła w trakcie pobierania zasiłku chorobowego. Do dnia porodu pracownica ma prawo również do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia pracowniczego.

UZASADNIENIE

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność ZUS uważa małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy wykonywaniu tej działalności.

Osoba podlega ubezpieczeniom społecznym jako współpracująca, jeżeli spełnia równocześnie trzy warunki: stopień pokrewieństwa lub powinowactwa, pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym i wykonywanie współpracy.

Jeżeli pracownica zawiera związek małżeński z pracodawcą w trakcie pobierania świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa bądź przebywania na urlopie wychowawczym, zmiana tytułu ubezpieczenia ma miejsce dopiero w sytuacji, gdy osoba ta powróci do pracy i podejmie współpracę przy prowadzeniu działalności. Tytułem do ubezpieczeń będzie dla tej osoby współpraca od następnego dnia po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego lub po zakończeniu urlopu wychowawczego, nawet jeżeli okresy pobierania zasiłków i korzystania z urlopu wychowawczego następują kolejno po sobie.

Pracownica zawarła związek małżeński z pracodawcą w trakcie pobierania zasiłku chorobowego, a następnie będzie korzystała z zasiłku macierzyńskiego W tym przypadku nie nastąpiło więc rozpoczęcie współpracy.

Przekazanie do ZUS dokumentacji do wypłaty zasiłku macierzyńskiego musi nastąpić z tytułu ubezpieczenia pracowniczego. Dlatego powinni Państwo dostarczyć do ZUS:

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu,
  • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3.

Podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego, którą muszą Państwo wykazać w zaświadczeniu płatnika składek (Z-3), jest wynagrodzenie pracownicy wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego). Mimo że nastąpi zmiana rodzaju pobieranego świadczenia z zasiłku chorobowego na zasiłek macierzyński, podstawy wymiaru zasiłku ZUS nie ustali na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przy wypełnianiu zaświadczenia ZUS Z-3 powinni Państwo zwrócić uwagę na zasady wypłaty składników wynagrodzenia. Jeżeli przepisy płacowe przewidują pomniejszanie wysokości składników wynagrodzenia za okres pobierania, ale tylko niektórych zasiłków, to mimo że przerwa w pobieraniu zasiłków nie trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, ZUS na nowo ustali podstawę wymiaru z wyłączeniem tych składników wynagrodzenia. Jednak w tym przypadku podstawy wymiaru zasiłku przysługującego po zmianie rodzaju pobieranego zasiłku lub po przerwie ZUS nie ustala z nowego okresu, a jedynie uwzględni lub wyłączy dany składnik wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 36, art. 41, art. 43, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 1, § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • art. 8 ust. 11, art. 13 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...