Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenie, jeżeli lekarz nie wystawił mu na ten okres zwolnienia lekarskiego z działalności

Aneta Maj
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę, który równocześnie powadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest architektem. Od listopada 2008 r. pracownik był na zwolnieniu lekarskim i otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek. Okazało się, że z działalności nie brał zwolnienia lekarskiego, ponieważ i tak nie ma prawa do zasiłku. Wypłaciliśmy pracownikowi świadczenia, a teraz ZUS wydał decyzję o zwrocie wypłaconego zasiłku, ponieważ pracownik prowadził działalność w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy słusznie? Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenia?

RADA

Autopromocja

Tak, pracownik musi zwrócić wypłacony zasiłek chorobowy, jeżeli w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego wykonywał pracę zarobkową. O tym, czy decyzja ZUS jest słuszna, decydują konkretne okoliczności, np. możliwość udowodnienia przez pracownika, że nie wykonywał działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego. Od decyzji ZUS pracownik może odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

Osoba ubezpieczona, która w trakcie niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Pobrany zasiłek traktuje się w tym przypadku jako świadczenie nienależnie pobrane i osoba, która je otrzymała, jest zobowiązana do jego zwrotu z odsetkami.

Jeżeli ZUS wydał decyzję, w której zobowiązuje pracownika do zwrotu wypłaconego zasiłku, to oznacza, że przeprowadził w tym zakresie postępowanie, które wykazało wykonywanie pracy zarobkowej w ramach jednocześnie prowadzonej działalności gospodarczej. W decyzji ZUS jest uzasadnienie, z którego wynika, jaka jest podstawa pozbawienia pracownika prawa do zasiłku.

W decyzji jest również pouczenie o możliwości i terminie odwołania się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jeżeli pracownik odwoła się od decyzji, to spór między pracownikiem a ZUS rozstrzygnie sąd pracy i ubezpieczeń. Odwołanie od decyzji wydanej przez oddział ZUS pracownik powinien wnieść na piśmie do tego oddziału ZUS, który wydał decyzję. Natomiast pismo kieruje do sądu i w terminie wskazanym w pouczeniu zawartym w decyzji.

W zakresie pozbawienia osoby ubezpieczonej prawa do zasiłku chorobowego w razie stwierdzenia wykonywania w czasie zwolnienia pracy zarobkowej orzecznictwo sądowe jest zróżnicowane i nie z każdego wyroku sądu wynika, że samo zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności pozbawia pracownika prawa do zasiłku chorobowego. Na przykład z wyroku Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2002 r. (II UKN 710/00) wynika, że podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych nie może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego.

Natomiast w innym orzeczeniu, z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04), Sąd Najwyższy uznał, że pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim.

Jak wynika z powyższego, dopiero wyrok sądu może rozstrzygnąć słuszność decyzji ZUS albo pracownika, który jest zobowiązany do zwrotu zasiłku.

Podstawa prawna

  • art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...