Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego

Krystyna Tymorek
rozwiń więcej
Pracownik jest zatrudniony u nas i w drugim zakładzie pracy. W naszej firmie jest pracownikiem ochrony i pracuje na portierni. W drugiej firmie pracuje jako magazynier. Pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni, które przedstawił w drugim zakładzie pracy. Nam powiedział, że nie potrzebuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ praca, którą u nas wykonuje, nie wpływa na stan jego zdrowia. Czy możemy w tym przypadku dopuścić pracownika do pracy? Jeżeli tak, to czy powinniśmy wymagać od niego jakiegoś dodatkowego dokumentu?

RADA

Autopromocja

Pracownik powinien dostarczyć zwolnienie lekarskie obydwu pracodawcom. Jeżeli w jednym zakładzie pracy będzie na zwolnieniu, a w drugim będzie wykonywał pracę, to straci prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego. Jednak sąd orzekając w takich sprawach nie zawsze pozbawia pracownika świadczeń za cały okres zwolnienia lekarskiego, kiedy pracownik świadczył pracę.

UZASADNIENIE

Zatrudniony u Państwa pracownik powinien mieć zwolnienie lekarskie wystawione jednocześnie dla dwóch pracodawców: Państwa i firmy, w której jest równocześnie zatrudniony. Pracownik nie powinien przebywać jednocześnie na zwolnieniu w jednej firmie, a świadczyć pracy w drugiej. W tym przypadku musi liczyć się z utratą wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie pracownikowi, jeżeli stwierdzi, że jest on niezdolny do pracy (art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Lekarz powinien wystawić zwolnienie na okres przewidywanej niezdolności do pracy. Osobom zdrowym, zdolnym do pracy lekarz nie powinien wystawiać zwolnienia lekarskiego. Osoba ubezpieczona, która wykonuje pracę zarobkową w czasie orzeczonej niezdolności do pracy, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Pracodawca, który ma podejrzenie, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem zwolnienia, może skontrolować prawidłowość jego wykorzystania (§ 5 rozporządzenia w sprawie sposobu wystawiania zwolnień lekarskich). Kontrola pracownika polega w szczególności na stwierdzeniu, czy pracownik nie wykonuje w czasie zwolnienia pracy zarobkowej, a także czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem. Jeżeli pracodawca stwierdzi, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem - pracownik straci zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) za cały okres zwolnienia lekarskiego. Pracownik będzie miał jednak prawo do wynagrodzenia za pracę, którą wykonywał w tym okresie w Państwa firmie (art. 80 Kodeksu pracy).

Zakaz działalności zarobkowej, pod rygorem utraty świadczeń chorobowych, oznacza zakaz wszelkiej pracy zarobkowej, bez względu na to, czy jest świadczona legalnie czy nielegalnie i bez względu na jej wymiar (wyrok Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2005 r., SN I UK 370/04).

Osoba chora po otrzymaniu zwolnienia powinna przestrzegać wskazań lekarza. Jeżeli więc lekarz stwierdził, że chory powinien leżeć, to pacjent powinien stosować się do tego zalecenia. Obowiązek przebywania w domu w okresie choroby dotyczy również zwolnień lekarskich z adnotacją, że pacjent może chodzić. Taka informacja na zwolnieniu lekarskim pozwala pacjentowi na wykonywanie zwykłych czynności życia codziennego, np. wyjścia na zabiegi, po leki, po niezbędne zakupy itp. Nie upoważnia jednak do świadczenia w tym okresie pracy na rzecz innego pracodawcy.

Artykuł 17 ustawy zasiłkowej wprost pozbawia prawa do zasiłku chorobowego, jeżeli pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego świadczył pracę. Jednak orzecznictwo sądowe jest w tych sprawach niejednolite. I tak, zdaniem Sądu Najwyższego wykonywanie innej pracy zarobkowej w okresie zwolnienia lekarskiego od pracy jest wystarczającą przesłanką utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia (wyrok z 12 sierpnia 1998 r., II UKN 172/98, OSNP 19999/16/522). Równocześnie Sąd Najwyższy dopuścił, aby pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy mógł w jednym z nich pobierać zasiłek, a w drugim wykonywać zatrudnienie, jeżeli ta druga praca nie wpływa na pogorszenie jego stanu zdrowia (wyrok z 11 lutego 1999 r., II UKN 467/98, OSNP 2000/7/290).

Podstawa prawna

  • art. 53 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 80 Kodeksu pracy,
  • § 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...