W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

Kaja Kryniewicz
rozwiń więcej
Od 12 grudnia 2008 r. nasza pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Z tego tytułu wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Pracownica 8 marca 2009 r. poroniła i dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 27 marca 2009 r., w tym 2 dni pobytu w szpitalu. Zwolnienie lekarskie nie ma kodu B. W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek? Czy w momencie zmiany wysokości zasiłku należy ustalić nową podstawę? Jak pracownica powinna udokumentować okres po poronieniu?

RADA

Autopromocja

Za okres od 8 do 9 marca 2009 r. (pobyt w szpitalu) pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru. Za pozostały okres zwolnienia lekarskiego od 10 do 27 marca 2009 r. pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Nie powinni Państwo ustalać nowej podstawy wymiaru w związku ze zmianą wysokości świadczenia. Nie można żądać od pracownicy potwierdzenia, że poroniła. Podstawą do wypłaty zasiłku jest zwolnienie lekarskie.

UZASADNIENIE

Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru. Gdy niezdolność do pracy nie przypada na okres ciąży lub jej powodem nie jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy wynosi 70%. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy określony w zwolnieniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zatrudniona u Państwa pracownica od 12 grudnia 2008 r. była niezdolna do pracy i korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Z tego tytułu pracownicy przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Ponieważ 8 marca 2009 r. pracownica poroniła i otrzymała na okres od 8 do 27 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie, od 8 do 9 marca 2009 r. przysługuje jej za pobyt w szpitalu zasiłek chorobowy w wysokości 70%, natomiast za okres od 10 do 27 marca 2009 r. zasiłek w wysokości 80%, ponieważ nie jest to już niezdolność do pracy spowodowana ciążą.

WAŻNE!

W związku z pobytem pracownika w szpitalu pracodawca wypłaca 70% zasiłku chorobowego za pierwsze dni zwolnienia lekarskiego.

W związku ze zmianą wysokości zasiłku chorobowego, który przysługuje pracownicy, nie powinni Państwo przeliczać podstawy jego wymiaru. Za okres od 8 do 27 marca 2009 r. nadal będzie to ta sama podstawa wymiaru, która została ustalona dla wypłacanego wcześniej świadczenia. Powinni Państwo od 8 do 9 marca obliczyć 70%, a od 10 do 27 marca 80% wcześniej ustalonej podstawy wymiaru.

Nowej podstawy wymiaru nie oblicza się, jeżeli nie było przerwy między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

WAŻNE!

Płatnik nie oblicza na nowo podstawy wymiaru świadczenia w związku ze zmianą jego wysokości.

Wystawienie zwolnienia bez kodu B jest  potwierdzeniem, że pracownica poroniła. Nie ma przepisów rozstrzygających kwestię dokumentacji potrzebnej do wypłaty w niższej wysokości zasiłku chorobowego od dnia poronienia. W związku z tym pracodawca nie ma podstaw do żądania złożenia przez pracownicę oświadczenia o poronieniu, ani do dostarczenia przez pracownicę zaświadczenia od lekarza o poronieniu. Na potwierdzenie tego faktu można wyłącznie poprosić pracownicę o dostarczenie któregoś z tych dokumentów. Jednak pracownica nie ma obowiązku ich dostarczyć.

Podstawa prawna:

  •  art. 11, art. 36 ust. 1, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...