Pracownik delegowany do Belgii

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
Planujemy oddelegować do Belgii na okres 4 miesięcy pracownika zatrudnionego na stanowisku kierownika budowy. Osoba ta prowadzi jednocześnie w Polsce działalność gospodarczą. W jakim państwie delegowany pracownik będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym? Czy ZUS wyda w takiej sytuacji E-101?
RADA

Delegowany pracownik będzie podlegał ustawodawstwu belgijskiemu. ZUS nie poświadczy w tym przypadku E-101. Pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń na terenie Belgii. W Polsce nie będzie w tym czasie podlegał ubezpieczeniom ani z tytułu zatrudnienia, ani z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoba, która jednocześnie wykonuje pracę najemną i działalność na własny rachunek na terytorium różnych państw członkowskich UE/EFTA, podlega ustawodawstwu tego państwa, na którego terytorium wykonuje pracę najemną.

Pracownik zatrudniony w polskiej firmie dotychczas pracował na terenie Polski, dlatego podlegał ubezpieczeniom w Polsce. Od momentu, kiedy pracę najemną będzie wykonywał na terenie Belgii, będzie podlegał belgijskiemu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego. Należy go zgłosić do ubezpieczeń w belgijskim systemie i tam opłacać za niego składki.

Dla pracownika oznacza to, że w okresie czasowego wykonywania pracy za granicą nie będzie podlegać w Polsce ubezpieczeniom również z tytułu prowadzenia działalności. Pracownik powinien uzyskać informację w belgijskiej instytucji (Office National de Securite Sociale, tj. Narodowy Urząd Zabezpieczenia Społecznego z siedzibą w Brukseli), czy z tytułu prowadzonej w Polsce działalności będzie zobowiązany opłacać składki w Belgii.

Dokumentem potwierdzającym podleganie ubezpieczeniom społecznym danego państwa jest formularz E-101. O jego wydanie pracownik powinien się zwrócić do instytucji belgijskiej. Formularz ten będzie dokumentem poświadczającym, że mimo zatrudnienia i prowadzenia działalności w Polsce, dla osoby tej właściwe jest belgijskie ustawodawstwo w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Przepisy dotyczące delegowania pracowników mają zastosowanie w sytuacji, gdy pracownicy zostają czasowo skierowani do pracy na obszarze innego państwa członkowskiego UE i jest to ich jedyny tytuł do ubezpieczeń. Zatem, jeśli przedsiębiorstwo wysyłające spełnia wymagania określone w przepisach wspólnotowych, delegowani pracownicy będą nadal podlegać ubezpieczeniom w państwie, w którym są stale zatrudnieni.

PRZYKŁAD

W połowie września br. polska firma wyśle do Francji na półroczny kontrakt 5 pracowników. Dla 3 z nich otrzymała z ZUS poświadczenia na formularzach E-101. Ponieważ 2 pracowników prowadziło dotychczas działalność gospodarczą, to poświadczone formularze E-101 z ZUS otrzymają po zaprzestaniu jej prowadzenia i po wyrejestrowaniu działalności. W okresie wykonywania pracy na terenie Francji osoby te będą, tak jak pozostali pracownicy, podlegać ubezpieczeniom w Polsce.

W przypadku pracownika, którego zamierzają Państwo oddelegować do Belgii, umowa o pracę nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń (prowadzi działalność), dlatego ZUS nie poświadczy E-101.

Podstawa prawna:

• art. 14 ust. 1a, art. 14 ust. 2b oraz 14c lit. a do rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUrz UE L 71.149.2 ze zm.),

• załącznik 10 do rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUrz UE L 74 z 27.03.1972, s. 1 i nast. ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...