Ile maksymalnie może trwać kontrola ZUS

Joanna Stolarska
rozwiń więcej

Autopromocja

Nasza spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania krótkoterminowych pożyczek. Zatrudniamy 16 pracowników pełnoetatowych i ponad 700 agentów wykonujących swoje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych. Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Jako przewidywany czas trwania kontroli inspektor ZUS wskazał 48 dni, które przepisy przewidują dla dużych przedsiębiorców. Tymczasem, naszym zdaniem, kontrola w spółce nie powinna przekroczyć 18 dni. Co prawda, obrót firmy przekracza kryteria wskazane dla średnich przedsiębiorców, ale zatrudnienie sytuuje nas w sektorze małych przedsiębiorstw. Kto ma rację i co możemy zrobić, aby przeciwstawić się zbyt długiej, naszym zdaniem, kontroli z ZUS?

Czas trwania zapowiedzianej u Państwa kontroli ZUS nie może przekroczyć 48 dni roboczych w danym roku kalendarzowym. Państwa spółka nie jest bowiem małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Spełniają Państwo tylko jedno z kryteriów zaliczenia do grupy małych przedsiębiorców (kryterium średniorocznego zatrudnienia). Aby zostać zaliczonym do tej grupy, trzeba spełnić oba warunki łącznie – zarówno w odniesieniu do stanu zatrudnienia, jak i do wielkości obrotu.

Maksymalny roczny limit czasu trwania kontroli danego organu wynosi w danym roku kalendarzowym:

  • 12 dni roboczych – u mikroprzedsiębiorców,
  • 18 dni roboczych – u małych przedsiębiorców,
  • 24 dni robocze – u średnich przedsiębiorców,
  • 48 dni roboczych – u wszystkich pozostałych przedsiębiorców (art. 83 ustawy o działalności gospodarczej; dalej: sdg).

Ograniczenia czasu trwania kontroli mają chronić przedsiębiorców przed dezorganizacją, do której mogą doprowadzić nasilone, długotrwałe, częste kontrole poszczególnych organów. Dlatego ZUS, po wykorzystaniu limitu kontroli w danym roku kalendarzowym, może wszcząć ponowną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym tylko w przypadku stwierdzenia w trakcie poprzedniego postępowania rażących nieprawidłowości. Łączny czas takiej „dodatkowej” kontroli nie może przekroczyć 7 dni (w tym przypadku ustawa nie wskazuje, że chodzi o dni robocze). Tego czasu nie wlicza się do liczby dni kontroli, które zostały wyznaczone dla poszczególnych grup przedsiębiorców.

Planowany termin zakończenia kontroli powinien zostać wskazany najpóźniej w dniu wszczęcia postępowania i przekazania płatnikowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli (art. 89 ust. 1a pkt 6 ustawy systemowej). Przedłużenie czasu trwania kontroli poza termin wskazany w upoważnieniu jest możliwe tylko z przyczyn niezależnych od organu kontroli i zawsze wymaga uzasadnienia na piśmie. Uzasadnienie jest doręczane przedsiębiorcy i wpisywane do książki kontroli przed podjęciem dalszych czynności kontrolnych. Nawet w przypadku uzasadnionego przedłużenia postępowania łączny czas kontroli nie może przekroczyć granicznych terminów wskazanych w ustawie o sdg.

Aby przedsiębiorca mógł zostać zaliczony do danej grupy (mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw), muszą być spełnione łącznie obydwa ustawowe kryteria, tj. skala średniorocznego zatrudnienia oraz kryterium obrotowe/aktywów bilansu. Przedsiębiorstwa, które nie mieszczą się w żadnej z grup wskazanych w przepisach ustawy o sdg, zostają zaliczone do grupy „pozostałych” przedsiębiorców, co oznacza, że w tej grupie nie muszą mieścić się wyłącznie najwięksi płatnicy.


W Państwa firmie kryterium zatrudnienia sytuowałoby przedsiębiorstwo w sektorze małych przedsiębiorstw, ale tylko w sytuacji, gdyby równocześnie było spełnione kryterium obrotowe. Zatrudniają Państwo, co prawda, ponad 700 osób, lecz średnioroczne zatrudnienie, w przeliczeniu na pełne etaty, wynosi zaledwie 16 osób. Pozostałe osoby są agentami, którzy wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Przepisy o swobodzie działalności gospodarczej wskazują, że przy ustalaniu średniorocznego stanu zatrudnienia u przedsiębiorcy chodzi o zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Taka interpretacja wynika z art. 109 ustawy o sdg, który stanowi że „średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty”. Ponadto przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego (art. 109 ust. 2 ustawy o sdg). Wskazane w tym przepisie typowe uprawnienia pracownicze (urlop macierzyński i wychowawczy) również potwierdzają, że oceniając wielkość zatrudnienia u przedsiębiorcy, należy uwzględniać tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Jednak spełnienie jednego tylko kryterium dla danej grupy przedsiębiorców nie wystarczy, aby zaliczyć Państwa do grupy małych przedsiębiorców. Kryterium obrotowe/aktywów bilansu sytuuje bowiem firmę poza tą grupą. Tym samym zaliczają się Państwo do grupy „pozostałych” przedsiębiorców, dla których maksymalny czas trwania kontroli wynosi 48 dni roboczych.

Jeżeli ZUS przekroczy roczny limit postępowania kontrolnego, mogą Państwo złożyć sprzeciw na niezgodne z przepisami działanie organu. Wniesienie sprzeciwu skutkuje natychmiastowym wstrzymaniem czynności kontrolnych. ZUS ma 3 dni robocze na rozpatrzenie sprzeciwu. Jeżeli nie uwzględni stanowiska płatnika, to kontrola toczy się nadal, jednak po jej zakończeniu przedsiębiorca może zgłosić zastrzeżenia do protokołu kontroli, a w ostateczności – odwołać się od decyzji ZUS, która została wydana na podstawie wadliwie przeprowadzonego postępowania.

Samo przekroczenie limitów czasu kontroli nie oznacza jednak automatycznie, że postępowanie kontrolne jest nieważne, a rozstrzygnięcia merytoryczne nieprawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 86–89 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.),
  • art. 79 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...