Ubezpieczenie zdrowotne członków rad nadzorczych - na nowych zasadach

Irena Kafel-Laskowska
rozwiń więcej
Od 1 października 2007 r. członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej objęci byli ubezpieczeniem zdrowotnym, gdy pobierali świadczenie pieniężne za pełnienie funkcji. Zmianę tę wprowadziła nowelizacja z 24 sierpnia 2007 r. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Nowe przepisy oznaczają, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają członkowie rad nadzorczych, nawet gdy nie otrzymują z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej świadczeń pieniężnych, ale zamieszkują w Polsce (mogą np. otrzymywać tylko świadczenia rzeczowe). Natomiast osoba, która dostaje w Polsce wynagrodzenie za udział w radzie nadzorczej i mieszka na stałe np. w Paryżu, nie podlega obecnie z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Miejsce zamieszkania

Autopromocja

Znowelizowany art. 66 ust. 1 pkt 35 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Ustawa nie definiuje jednak pojęcia „miejsce zamieszkania”. Zastosowanie w tym przypadku będzie więc miał art. 25 Kodeksu cywilnego. Naczelny Sąd Administracyjny, interpretując ten przepis w postanowieniu z 30 marca 2006 r. (sygn. akt I OW 265/05), stwierdził:

Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której ona przebywa z zamiarem stałego pobytu. Ustalenie tego zamiaru powinno być oparte o kryteria zobiektywizowane. O zamieszkiwaniu w jakiejś miejscowości można mówić więc wówczas, gdy występujące okoliczności pozwalają przeciętnemu obserwatorowi na wyciągnięcie wniosków, że określona miejscowość jest głównym ośrodkiem działalności danej dorosłej osoby fizycznej.

Obowiązek ubezpieczenia

Obowiązek ubezpieczenia członka rady nadzorczej istnieje od dnia powołania do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. Odnosi się to do rad nadzorczych w spółkach prawa handlowego (np. spółce z o.o.), spółdzielniach, przedsiębiorstwach państwowych oraz innych podmiotach, gdzie taki organ występuje.

Płatnikiem składek za członka rady nadzorczej jest podmiot, w którym działa rada nadzorcza (art. 85 ust. 16 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Członek rady nadzorczej jest zgłaszany do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 XX. Składki na ubezpieczenie zdrowotne płatnik wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RZA, też oznaczonym kodem tytułu 22 40 XX. Raporty rozliczeniowe płatnik składek sporządza za każdy miesiąc. W sytuacji gdy członek rady nadzorczej w danym miesiącu nie uzyska żadnych przychodów, płatnik musi za ten miesiąc złożyć za niego imienny raport miesięczny ZUS RZA, w którym wykazuje zerową podstawę wymiaru i zerową kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa w dniu zaprzestania pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Płatnik składek jest wtedy zobowiązany wyrejestrować członka z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA.

Członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu bez względu na posiadanie innych tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego (np. jest pracownikiem lub prowadzi działalność gospodarczą). Podlega więc ubezpieczeniu zdrowotnemu z każdego z tych tytułów (art. 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej...).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne za członka rady nadzorczej stanowi kwota przychodu, w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymanego z tytułu pełnionej funkcji (art. 81 ust. 8 pkt 12 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej...). Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczać od wszystkich przychodów uzyskiwanych z tytułu pełnionej funkcji. Do przychodów tych należy więc zaliczyć pieniądze oraz wartość świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez członka rady nadzorczej (np. diety i inne należności związane z podróżą).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. Składka w wysokości 7,75% podstawy wymiaru podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. W odniesieniu do członków rady nadzorczej nie ma zastosowania zasada obniżenia składki do wysokości zaliczki na podatek.


Podstawa prawna:
• art. 66 ust. 1 pkt 35, art. 79-83, art. 95 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.,
• art. 1 pkt 35 lit. a) tiret trzecie ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 166, poz. 1172

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...