Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika przywróconego do pracy

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
We wrześniu 2011 r. zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 31 grudnia 2011 r., a z ubezpieczeń został wyrejestrowany z datą 1 stycznia 2012 r. Pracownik wniósł odwołanie, kwestionując przyczynę wypowiedzenia i na mocy wyroku sądu w kwietniu 2012 r. został przywrócony do pracy. W kwietniu br. zostało mu także wypłacone wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Z jaką datą należy go ponownie zgłosić do ubezpieczeń i jaką podstawę wymiaru składek wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Państwa pracownik powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tą datą, z którą został wyrejestrowany, czyli 1 stycznia 2012 r. Za okres od stycznia do marca 2012 r. należy za niego złożyć zerowe imienne raporty miesięczne ZUS RCA. W raporcie składanym za kwiecień br. należy wykazać wszystkie należne za tego pracownika składki – zarówno z tytułu wynagrodzenia wypłaconego za czas pozostawania bez pracy, jak i z tytułu bieżącego wynagrodzenia.

Autopromocja

Prawomocny wyrok sądu pracy przywracający pracownika do pracy zobowiązuje pracodawcę do ponownego przyjęcia pracownika do pracy. Pracodawca musi zatrudnić pracownika na poprzednich warunkach, czyli na takim samym stanowisku, jakie zajmował przed rozwiązaniem stosunku pracy i za takim samym wynagrodzeniem.

Po przywróceniu przez sąd pracownika do pracy nie ma potrzeby zawierania nowej umowy o pracę, gdyż wyrok sądu powoduje wznowienie stosunku pracy. Nie następuje to jednak automatycznie. Warunkiem ponownego nawiązania stosunku pracy z tym pracownikiem jest zgłoszenie przez niego gotowości podjęcia pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku w sprawie przywrócenia do pracy. W przeciwnym razie pracodawca będzie miał prawo odmówić ponownego zatrudnienia pracownika (chyba że pracownik przekroczył ten termin z przyczyn od siebie niezależnych).

Pracownikowi, który został przywrócony do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc (art. 47 Kodeksu pracy). Obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy powstaje po ponownym nawiązaniu stosunku pracy, kiedy pracownik zgłosi gotowość do podjęcia pracy.

Wznowienie stosunku pracy oznacza, że osoba przywrócona do pracy przez cały czas pozostawania bez pracy podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, w tym również w okresie od ustania stosunku pracy z powodu bezskutecznego wypowiedzenia umowy o pracę do dnia przywrócenia do pracy. Pracownicy podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej).


W związku z przywróceniem pracownika do pracy pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 01 10 xx, ponieważ wskutek rozwiązania stosunku pracy pracownik został wyrejestrowany z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA. Zgłoszenie do ubezpieczeń powinno nastąpić z tą datą, z którą dokonano wyrejestrowania pracownika. W przypadku Państwa firmy będzie to 1 stycznia 2012 r.

Jednocześnie płatnik składek jest zobowiązany złożyć za osobę przywróconą do pracy imienne raporty miesięczne ZUS RCA oraz w komplecie deklarację rozliczeniową ZUS DRA, wykazując w nich zerową podstawę wymiaru składek oraz zerową kwotę składek, za okres od momentu wyrejestrowania do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym pracownik został przywrócony do pracy.

Od kwoty wynagrodzenia przyznanego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także – pod ustawowymi warunkami – na fundusze pozaubezpieczeniowe (FP i FGŚP).

Składki na ubezpieczenia należy rozliczyć w dokumentach składanych za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Firma ABC sp. k. rozwiązała z jednym z pracowników umowę o pracę za wypowiedzeniem. Umowa o pracę została rozwiązana 16 stycznia 2012 r. i z tą datą pracownik został wyrejestrowany z ubezpieczeń. Na skutek złożonego odwołania sąd przywrócił tego pracownika do pracy w kwietniu 2012 r. Wyrok sądu zapadł 10 kwietnia 2012 r., a 23 kwietnia pracodawca otrzymał wyrok wraz z uzasadnieniem. Ponieważ pracodawca nie złożył apelacji w terminie 2 tygodni od tej daty, wyrok uprawomocnił się 8 maja 2012 r. Pracownik zgłosił gotowość podjęcia pracy 11 maja 2012 r. Wykonywanie swoich obowiązków rozpoczął 14 maja 2012 r.

Pracodawca ma obowiązek zgłosić tę osobę do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA, wpisując datę powstania obowiązku ubezpieczeń 16 stycznia 2012 r. Ponadto za okres od lutego do marca 2012 r. musi złożyć za ubezpieczonego raporty miesięczne z zerową podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Składki należne od kwoty wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy płatnik wykaże i opłaci dopiero za miesiąc, w którym wynagrodzenie to zostało wypłacone.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 9, art. 6 ust 1 pkt 1, art. 13 pkt 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 47, art. 48 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361),
  • art. 369 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.),
  • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.).
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...