Kontynuacja ubezpieczenia dobrowolnego po podjęciu pracy objętej ubezpieczeniem obowiązkowym

Janusz Starzycki
rozwiń więcej
Chcemy zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia. Jeden ze zleceniobiorców świadczył dla nas pracę w ubiegłym roku. Po rozwiązaniu poprzedniej umowy zlecenia dobrowolnie przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i nadal kontynuuje te ubezpieczenia. Czy kontynuowanie ubezpieczeń przez tego zleceniobiorcę zwalnia nas z obowiązku zgłoszenia go do ubezpieczeń z tytułu pracy na zlecenie? Czy musimy opłacać za niego składki, jeśli nadal będzie kontynuował dobrowolne ubezpieczenia?

Mają Państwo obowiązek zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń i opłacać składki na ubezpieczenia, którym będzie podlegał. Od dnia podjęcia pracy na zlecenie osoba ta nie może już kontynuować dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie. Takie prawo przysługuje również obywatelom polskim wykonującym pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatelom polskim wykonującym pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Polski, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Jednak w przypadku, gdy okres kontynuowania tych ubezpieczeń przekracza 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia w przypadku, gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał (art. 10 ustawy systemowej).

Prawo do kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przysługuje jedynie osobie, która utraciła tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń i w dniu składania wniosku o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami nie posiada żadnego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń.

WAŻNE!

Osoba, która chce kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, może przystąpić do nich w każdym czasie, ale przed nabyciem tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń.

W tym przypadku nie dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie ma żadnego wpływu na obowiązek ubezpieczeń z nowo powstałego tytułu do objęcia ubezpieczeniami.

Z chwilą podjęcia pracy na podstawie umowy zlecenia (tj. nawiązania stosunku prawnego rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych) osoba podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na zasadzie dobrowolności traci prawo do kontynuowania tych ubezpieczeń. Od tego dnia podlega ubezpieczeniom z mocy prawa.

Płatnik składek ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń zatrudnioną osobę od dnia, w którym powstał tytuł do objęcia jej tymi ubezpieczeniami. W przypadku umowy zlecenia jest to dzień oznaczony w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej).

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 7 pkt 3, art. 10, art. 36 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...