Ubezpieczenie osoby pomagającej członkowi rodziny prowadzącemu działalność gospodarczą

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osobą współpracującą jest każdy członek najbliższej rodziny przedsiębiorcy, wspólnie z którym prowadzi on gospodarstwo domowe i który pomaga mu przy prowadzeniu działalności gospodarczej, bez względu na zakres tej pomocy i jej częstotliwość. W praktyce przedsiębiorcy nie wiedzą, jak traktować członka rodziny, który doraźnie pomaga przy prowadzeniu działalności. Często bowiem pomoc ma wyłącznie rodzinny charakter. W tym przedmiocie wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną 7 lutego 2011 r. (nr 20396).

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się małżonka, dzieci własne, drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Jeżeli powyższe kryteria określone dla osób współpracujących spełnia pracownik (tj. osoba zatrudniona przez przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę), do celów ubezpieczeń społecznych należy go uznać za osobę współpracującą. Nie ma znaczenia okres, przez który współpraca jest wykonywana, ani wymiar czasu pracy. Przepis ten nie ma zastosowania jedynie w stosunku do osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 2 i ust. 11 ustawy systemowej).

Autopromocja

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazało, że ani przepisy ustawy systemowej, ani przepisy o działalności gospodarczej nie definiują pojęcia „współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej”. Resort pracy powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r. (sygn. akt II UK 134/08). Zdaniem sądu, cechami niezbędnymi pojęcia „współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej” w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy systemowej są występujące łącznie:

  • istotny dla działalności gospodarczej ciężar gatunkowy działań współpracownika, które to działania nie mogą mieć charakteru wtórnego, muszą pozostawać w bezpośrednim związku z przedmiotem działalności oraz muszą charakteryzować się pewną stabilnością i zorganizowaniem,
  • znaczący czas i częstotliwość podejmowanych robót.

W uzasadnieniu tego wyroku sąd wskazał (odwołując się do wyroku Sądu Najwyższego z 20 maja 2008 r., sygn. akt. II UK 286/07), że chodzi o współpracę, bez której dochody z działalności nie osiągnęłyby takiego pułapu, jaki zapewnia takie współdziałanie.

Dodatkowo resort pracy odniósł się do znaczenia pojęcia „prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego”. Uznał, że chodzi przede wszystkim o więź społeczno-gospodarczą między bliskimi osobami. Zatem istotny jest nie tylko adres zameldowania (zamieszkania), lecz także takie okoliczności, jak m.in. prowadzenie wspólnego budżetu domowego oraz współpraca w załatwianiu codziennych spraw życiowych.


Zdaniem resortu, osoby współpracujące to członkowie najbliższej rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, przyczyniający się do prowadzenia działalności, działający na rzecz i w imieniu osoby prowadzącej działalność. To osoby zaangażowane w prowadzenie działalności, korzystające zarówno z zysków, które przynosi ta działalność, jak i ponoszące skutki ewentualnych błędów w jej prowadzeniu. Dotyczy to przede wszystkim małżonków współpracujących ze sobą przy prowadzeniu działalności.

Resort zwrócił również uwagę, że takie okoliczności, jak posiadanie rozdzielności majątkowej, nieposiadanie dzieci, czy nawet posiadanie formalne różnych adresów nie rozstrzygają o tym, czy małżonkowie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 2 lutego 1996 r. (sygn. akt II URN 56/95) stwierdzając, że ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, zależy od okoliczności konkretnego przypadku, przy czym sam fakt wspólnego zamieszkiwania nie może tu mieć decydującego znaczenia. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być przede wszystkim udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych. Oboje małżonkowie mają bowiem obowiązek, każdy według swoich sił oraz swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, które przez swój związek założyli (art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Obowiązek ten powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i gaśnie z chwilą jego ustania, orzeczenia separacji lub unieważnienia. Zatem z założenia istota związku małżeńskiego opiera się na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.

Resort pracy podkreślił, że w indywidualnej sprawie rozstrzygnięcie, czy i w jakim okresie dana osoba podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, powinno być oparte na analizie i ocenie całości materiału dowodowego zebranego w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego lub kontrolnego przez ZUS. Niezbędne jest bowiem ustalenie:

  • stanu faktycznego w zakresie charakteru i rodzaju podejmowanych czynności,
  • ich częstotliwości, w tym czy faktycznie pomoc miała charakter jedynie sporadyczny i okazjonalny, z wyjątkiem przypadków, gdy między najbliższymi członkami rodziny została zawarta umowa o pracę.

Mimo wyjaśnień resortu, przepisy o ubezpieczeniu osób współpracujących nadal będą powodować wątpliwości. Resort nie widzi konieczności sprecyzowania obowiązujących w tym zakresie przepisów, co było przedmiotem interpretacji poselskiej. W razie wątpliwości płatnikowi pozostaje jedynie możliwość zwrócenia się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Natomiast w przypadku ewentualnego sporu z ZUS i otrzymania niekorzystnej dla płatnika decyzji można odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...