Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 2)

Andrzej Sidorko
rozwiń więcej
Za członka rodziny nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Stąd też zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego nie powoduje żadnych obciążeń finansowych.

Jako członek rodziny nie może być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pobierające rentę rodzinną. Dziecko podlega wtedy obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba pobierająca rentę, a nie jako członek rodziny osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jako członek rodziny nie może być również zgłoszona osoba pobierająca stypendium sportowe po ukończeniu 15. roku życia (osoba ta podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu). Także osoba korzystająca z urlopu wychowawczego nie może być zgłaszana do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym podlega ona bowiem obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, nawet wówczas gdy jej małżonek odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy lub z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jako członek rodziny może być natomiast zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorca będący uczniem bądź studentem, który nie ukończył 26 lat. Osoba taka nie podlega z tytułu umowy zlecenia zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Autopromocja

Członek rodziny będący cudzoziemcem

Członkiem rodziny zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego może być także cudzoziemiec. Musi to być jednak cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium Polski bądź na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA. Zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy osoba ta nie jest uprawniona do uzyskania na terenie Polski świadczeń zdrowotnych na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Osoby z najbliższej rodziny

Krąg osób najbliższych, które mogą być uznane za członków rodziny, ma charakter katalogu zamkniętego. W rezultacie nie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego np. brata, siostry, teściowej, zięcia, wuja. Nie można również zgłosić do ubezpieczenia jako członka rodziny konkubenta czy konkubiny.

Natomiast spośród krewnych wstępnych (np. rodziców, dziadków) do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny może zostać zgłoszony jedynie ten wstępny, który pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym ze zstępnym (np. z córką, z wnukiem) opłacającym składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Uproszczeniem jest przyjęcie, że jedynie wówczas mamy do czynienia ze wstępnym pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym, gdy zamieszkuje on pod tym samym adresem co zstępny opłacający składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Można zamieszkiwać lub mieć zameldowanie pod innym adresem niż adres zstępnego, a mimo wszystko pozostawać z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Z tego też powodu ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą opłacającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest bowiem możliwe dostatecznie ścisłe i wyczerpujące wyliczenie elementów, których wystąpienie wskazuje na pozostawanie danej osoby we wspólnym gospodarstwie domowym. Przy określaniu prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego należy brać jednak pod uwagę takie okoliczności, jak wspólny budżet domowy wstępnego i zstępnego (np. wydatki na leki dla wstępnego uszczuplają środki finansowe posiadane przez zstępnego) oraz współpracę w załatwianiu codziennych spraw życiowych (np. wspólne zakupy, wspólne korzystanie ze sprzętu i urządzeń domowych, wspólne prowadzenie kuchni itp.). Decyduje zatem więź społeczno-gospodarcza między określonymi osobami bliskimi, a nie wyłącznie zameldowanie w tym samym lokalu mieszkalnym (wyrok SN z 3 marca 1999 r., II UKN 504/98, OSNP 2000/9/364).

W przypadku dzieci (wnuków) należy pamiętać, że po ukończeniu 18 lat osoby te mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego (lub wciąż ubezpieczone jako członkowie rodziny) jedynie wówczas, gdy nadal się kształcą. W takiej sytuacji status członka rodziny zachowują przez cały okres nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 lat.

Jako członek rodziny może być zgłoszona osoba kształcąca się w uczelni (szkole) publicznej, jak i niepublicznej. Spośród studentów jako członkowie rodziny mogą być zgłoszeni zarówno studenci studiów dziennych, jak i studiów zaocznych czy wieczorowych. W przypadku zgłaszania studenta (ucznia) do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny nie jest również istotne to, czy dana uczelnia (szkoła) znajduje się na terenie Polski. Warto zwrócić uwagę, że w okresie urlopu dziekańskiego student zachowuje status studenta i związane z tym uprawnienia, a zatem powinien być nadal traktowany jak osoba kształcąca się.

Jeśli dziecko ukończyło studia, np. w wieku 25 lat, to z datą ukończenia studiów traci status członka rodziny (osoba, która zgłosiła dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jest zobowiązana do jego wyrejestrowania z tego ubezpieczenia).

W przypadku studenta bądź ucznia, którego małżonek jest osobą objętą obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym (ewentualnie ma zawartą z funduszem umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego), pierwszeństwo powinno mieć zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonka osoby ubezpieczonej. Wspomniany student (uczeń) nie powinien natomiast być nadal zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica. A zatem z chwilą zgłoszenia studenta (ucznia) do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonka osoby ubezpieczonej - należy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako dziecko osoby ubezpieczonej. Z dniem zawarcia przez osobę kształcącą się małżeństwa - najbliższą osobą ubezpieczoną, na której ciąży obowiązek zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, jest małżonek takiej osoby, a nie jej rodzic. Na rodzicu spoczywa obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jedynie wówczas, gdy nie może być ono zgłoszone przez swojego małżonka. Dlatego jeśli np. student zawrze związek małżeński, ale jego małżonek nie jest objęty obowiązkowym (lub dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym - to student ten może być nadal zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica. Sytuacja taka może mieć miejsce np. wówczas, gdy mąż studentki zgłoszonej do ubezpieczenia zdrowotnego jako dziecko osoby ubezpieczonej jest również studentem pozostającym na utrzymaniu rodziców (i jest zgłoszony do ubezpieczenia przez jednego ze swoich rodziców). Mimo zawarcia małżeństwa każdy ze wspomnianych studentów nadal posiada ubezpieczenie zdrowotne jako dziecko osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Należy podkreślić, że jeśli np. studentka zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica urodzi dziecko, wówczas rodzic ten powinien zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego.

Andrzej Sidorko

radca prawny

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...