Czy płatnik może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego studenta zleceniobiorcę, który nie ukończył 26 lat

Joanna Goliniewska
rozwiń więcej
Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta, który nie ukończył 26 lat. Z umowy zlecenia nie został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszała go matka w swoim zakładzie pracy, ale obecnie matka nie pracuje. Czy wobec tego powinniśmy za zleceniobiorcę opłacać składkę zdrowotną i zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy matka, będąca osobą bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może zgłosić dziecko - studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

RADA

Autopromocja

Studenta, który nie ukończył 26 lat i wykonuje umowę zlecenia, nie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego ani opłacać za niego składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego dla studenta - zleceniobiorcy jest status członka rodziny osoby bezrobotnej.

UZASADNIENIE

Obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby bezrobotne, które nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jako bezrobotna ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej członkowie rodziny uzyskują po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez powiatowy urząd pracy. Członkiem rodziny jest m.in.: dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce przyjęte w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat.

Jeżeli matka zleceniobiorcy została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy, to podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Równocześnie tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego dla studenta jest w tym przypadku status członka rodziny. Osoba bezrobotna ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego swojego dziecka, które nie ukończyło 26 roku życia, jest studentem i nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Zgłoszenia takiego dokonuje osoba bezrobotna za pośrednictwem płatnika składek, czyli urzędu pracy. Wykonywanie przez studenta umowy zlecenia nie może być powodem odmowy zgłoszenia do ubezpieczenia jako członka rodziny, ponieważ ta umowa nie daje tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!

Urząd pracy nie może odmówić zgłoszenia do ubezpieczenia członka rodziny osoby bezrobotnej.

Do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorców stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zasad, trybu i terminu zgłaszania do ubezpieczenia społecznego. Zatem zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego podlega jedynie osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym lub obejmowana ubezpieczeniem zdrowotnym na zasadach dobrowolności. Osoba niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu nie może być do niego zgłoszona.

Zleceniobiorcy, którzy są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami do ukończenia 26 lat, nie spełniają warunków do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, a zatem nie podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na podstawie ww. umów. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z umowy zlecenia płatnik nie może zgłosić studenta, który nie ukończył 26 lat. Płatnik nie może również zgłosić takiego zleceniobiorcy do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego przez szkołę wyższą zwalnia studentów i uczestników studiów doktoranckich status członka rodziny osoby ubezpieczonej.

Jeżeli student może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, to nie podlega temu ubezpieczeniu jako student.

Gdy student nie może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, to obowiązkowo podlega temu ubezpieczeniu jako student. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studentów powstaje z dniem rozpoczęcia studiów i złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, a wygasa z dniem ukończenia szkoły wyższej albo skreślenia z listy studentów.

WAŻNE!

Studenta i uczestnika studiów doktoranckich zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego uczelnia.

Fakt osiągania przychodu z wykonywania umowy zlecenia nie jest w tym przypadku istotny, ponieważ nie daje tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich. Studia pierwszego stopnia są to studia licencjackie lub inżynierskie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera. Przez studia drugiego stopnia rozumie się studia magisterskie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego. Jednolite studia magisterskie są to studia magisterskie kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego, na które są przyjmowani kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.

Datą ukończenia studiów jest data złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego. W przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii jest to data złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - data zaliczenia przez studenta ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.

Jednak dla osób, które podlegały obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej nie wygasa z dniem wygaśnięcia obowiązku tego ubezpieczenia.

WAŻNE!

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365),
  • art. 66. ust.1 pkt 20 i ust. 2, art. 67 ust. 3 i ust. 5, art. 73 pkt 4, art. 240 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...