Czy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
Pracownik naszej firmy chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swoją żonę, która pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Czy zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego tej osoby jako członka rodziny będzie prawidłowe?

Tak, powinni Państwo jako płatnik składek dokonać zgłoszenia żony pracownika do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Podlega ona temu ubezpieczeniu jako członek rodziny osoby ubezpieczonej, gdyż ten tytuł ma pierwszeństwo przed podleganiem ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Pracownik powinien złożyć Państwu wniosek o zgłoszenie żony do tego ubezpieczenia, a Państwo muszą ją następnie zgłosić do ZUS przez złożenie formularza ZUS ZCNA (zgłoszenie danych o członkach rodziny do celów ubezpieczenia zdrowotnego).

Autopromocja

Świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężnym, o które mogą się ubiegać osoby rezygnujące z zatrudnienia w celu podjęcia opieki nad poważnie niepełnosprawnym członkiem rodziny. Przysługuje ono:

  • matce albo ojcu,
  • osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności),
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki,

jeżeli ze względu na konieczność sprawowania stałej lub długotrwałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny nie podejmują zatrudnienia bądź z niego rezygnują (art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Wraz z wypłatą świadczenia za świadczeniobiorcę są odprowadzane składki emerytalno-rentowe, które – opłacane przez odpowiedni okres – umożliwią mu nabycie uprawnień emerytalnych w co najmniej minimalnej wysokości. Składki te opłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta, przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę – nie dłużej jednak niż przez 20 lat. Od 1 stycznia 2013 r., ze względu na wydłużenie stażu niezbędnego do uzyskania minimalnej emerytury (do 25 lat dla obu płci), odpowiedniemu wydłużeniu ulegnie również okres obowiązkowego opłacania składek emerytalno-rentowych za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne.

WAŻNE!

Od 2013 r. okres opłacania składek przez samorząd nadal ma zapewniać ubezpieczonemu prawo do emerytury w co najmniej minimalnej wysokości, dlatego okres opłacania składek emerytalno-rentowych za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne będzie ulegał stopniowemu wydłużeniu.

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, przyznane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, o ile nie posiadają innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (art. 66 ust. 1 pkt 28 ustawy zdrowotnej). Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje okres od dnia przyznania świadczenia do dnia utraty prawa do jego pobierania (art. 73 pkt 10 ustawy zdrowotnej). Obowiązek zgłoszenia świadczeniobiorcy spoczywa na wójcie, burmistrzu lub prezydencie miasta (art. 75 ust. 11 ustawy zdrowotnej).

Osoba, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jest zobowiązana zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, którzy po zgłoszeniu uzyskują prawo do świadczeń zdrowotnych (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej). Za członków rodziny uważane są następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni, pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Posiadanie statusu członka rodziny w pewnych sytuacjach ma pierwszeństwo przed innymi tytułami do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przypadki, w których status członka rodziny osoby ubezpieczonej zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby posiadającej własny tytuł do ubezpieczeń, zostały wskazane w art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej. Będzie tak m.in. w przypadku osoby pobierającej świadczenie pielęgnacyjne. Osoba taka nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu otrzymywania tego świadczenia, jeżeli jednocześnie posiada status członka rodziny osoby ubezpieczonej. Powinna zatem zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Nie dotyczy to sytuacji, w której wobec małżonków prawomocnym wyrokiem sądu została orzeczona separacja (art. 66 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Barbara K. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jej mąż Jacek K. zrezygnował z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem i z tego tytułu otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Barbara K. powinna zgłosić swojego męża do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Zgłoszenia powinna dokonać u swojego pracodawcy, a pracodawca, jako płatnik składek, zgłasza do ZUS wskazaną przez pracownicę osobę na druku ZUS ZCNA.

PRZYKŁAD

Mirosław W. podlega ubezpieczeniom ze stosunku pracy. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił także swoją żonę Annę W., która pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Małżonkowie od 2 lat pozostają w separacji (wyrok sądu w tej sprawie uprawomocni się 21 sierpnia 2012 r.). Od tego dnia Anna W. powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż od uprawomocnienia się wyroku nie może być już zgłaszana do tego ubezpieczenia przez swojego męża. Za wyrejestrowanie Anny W. z ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu bycia członkiem rodziny odpowiada pracodawca Mirosława W.

Podstawa prawna:

  • art. 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, ze zm.),
  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 28, art. 66 ust. 2 i ust. 3, art. 67 ust. 3, art. 73 pkt 10, art. 75 ust. 11 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...