Z ilu tytułów ubezpieczenia przedsiębiorca musi opłacić składkę zdrowotną, jeśli prowadzi działalność w różnych krajach UE

Andrzej Matusiak
rozwiń więcej
Prowadzę na terenie Holandii działalność gospodarczą. Jednocześnie w Polsce jestem wspólnikiem spółki cywilnej oraz wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Na stałe mieszkam w Holandii. Jako właściwe ustalone zostało dla mnie ustawodawstwo holenderskie, potwierdzone formularzem A1. Czy z tytułu dwóch rodzajów działalności prowadzonych w Polsce muszę opłacać do ZUS składki zdrowotne?

RADA

Autopromocja

Nie musi Pan opłacać do ZUS składek zdrowotnych. Podlega Pan ustawodawstwu holenderskiemu i w Polsce nie ma Pan obecnie tytułu ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym nie opłaca Pan do ZUS żadnych składek. Ewentualna konieczność opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu obu działalności prowadzonych na terenie Polski, a także ich rodzaj i wysokość, są uzależnione od holenderskich przepisów w zakresie zabezpieczenia społecznego.

UZASADNIENIE

Osoba prowadząca na terenie Polski kilka rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym tylko z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności. Z tytułu prowadzenia pozostałych rodzajów pozarolniczej działalności nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie (art. 9 ust. 3 ustawy systemowej).

Odmiennie kształtuje się kwestia podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego z nich (art. 82 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Rodzajami działalności, od których należy opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, są (art. 82 ust. 3 i ust. 5 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych):

  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej,
  • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej przez twórcę lub artystę,
  • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza inna niż wskazane powyżej rodzaje działalności, wykonywana na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

WAŻNE!

Zgodnie z polskimi przepisami ubezpieczeniowymi, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa z każdego rodzaju prowadzonej działalności pozarolniczej.

W przypadku gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca odrębnie od każdej prowadzonej spółki. Oznacza to, że składkę należy odprowadzać oddzielnie od każdego z wymienionych wyżej rodzajów działalności, a także od każdej spółki, nawet wówczas, gdy są to spółki tego samego rodzaju.

Jeżeli Pana aktywność zawodowa ograniczałaby się wyłącznie do prowadzenia dwóch pozarolniczych działalności na terenie Polski, to byłby Pan zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdej prowadzonej działalności, tj. zarówno z tytułu bycia wspólnikiem spółki cywilnej, jak również z tytułu bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.

Jednak w związku z faktem, że jest Pan osobą aktywną zawodowo w dwóch krajach UE, konieczne było ustalenie, któremu systemowi zabezpieczenia społecznego będzie Pan podlegać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może Pan bowiem opłacać składek do dwóch systemów (tzw. zasada jednego ustawodawstwa). Formularz A1 poświadcza, że w Pana przypadku właściwe jest ustawodawstwo holenderskie. Dotyczy to wszystkich prowadzonych przez Pana działalności, tj. polskich i zagranicznej. Ze wszystkich działalności podlega Pan zatem ubezpieczeniom zgodnie z zasadami przyjętymi w prawie holenderskim. W tej sytuacji powinien Pan zwrócić się z prośbą do instytucji holenderskiej o podanie informacji, czy z tytułów działalności wykonywanych w Polsce będzie Pan zobowiązany do opłacania składek do systemu holenderskiego, a jeśli tak – to na jakie ryzyka ubezpieczeniowe.

Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby w stosunku do Pana zostało ustalone jako właściwe ustawodawstwo polskie. Wówczas ze wszystkich prowadzonych działalności (w przepisach wspólnotowych taka działalność jest określana terminem „pracy na własny rachunek”), w tym również z działalności prowadzonej na terenie Holandii, musiałby Pan opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne do systemu polskiego.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 82 ust. 3, ust. 4, ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1, art. 13 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 166/1 z 30 kwietnia 2004 r.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...