Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Agata Konarska
rozwiń więcej
Jestem księgową w firmie reklamowej. Jedna z osób zatrudnionych przez nas w ramach prac interwencyjnych zamierza ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Czy prawo do tego świadczenia zostanie jej przyznane od razu po upływie okresu, na jaki zawarliśmy z tą osobą umowę o pracę?
RADA
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje od następnego dnia po złożeniu wniosku. Osoba ta może nabyć prawo do świadczenia, jednak nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem złożenia wniosku w wymaganym terminie. W okresie tych 6 miesięcy uwzględnia się okres wykonywania prac interwencyjnych.

UZASADNIENIE
Osoba, która po rozwiązaniu stosunku pracy zamierza ubiegać się o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego, powinna zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Urząd pracy ustala wówczas, czy posiada ona status osoby bezrobotnej oraz prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego może natomiast zostać przyznane dopiero po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem, że osoba ubiegająca się o świadczenie nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna, a w okresie pobierania zasiłku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia.

Wniosek o przyznanie świadczenia składa się w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania na pobyt stały.

WAŻNE!
Jednym z warunków przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego jest złożenie wniosku w odpowiednim terminie.

Osoba, która ubiega się o świadczenie przedemerytalne po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, wniosek o przyznanie świadczenia musi złożyć w terminie 30 dni od wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu potwierdzającego fakt pobierania zasiłku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby zainteresowanej, ZUS może przywrócić termin złożenia wniosku.

W przypadku osoby, która w tym czasie była zatrudniona m.in. w ramach prac interwencyjnych i zatrudnienie to ustało po upływie okresu 6 miesięcy, w którym uwzględnia się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i wykonywania pracy, termin do złożenia wniosku wynosi 14 dni i jest liczony od dnia ustania tego zatrudnienia.

Zagrożenie
Termin 14 dni nie podlega przywróceniu.

Do wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego należy dołączyć kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (na druku ZUS Rp-6), dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (m.in. świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenia itp.), dokumenty potwierdzające wysokość osiąganego wynagrodzenia (zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7, kserokopie kart wynagrodzeń, legitymację ubezpieczeniową itp.), dokument wydany przez powiatowy urząd pracy potwierdzający co najmniej 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz dokument, na podstawie którego będzie można ustalić przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy.


Podstawa prawna:
•  art. 2, art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...