Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Joanna Kalinowska
rozwiń więcej
Pracownik, który wyjeżdża na „weekend majowy” do Kijowa, złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie o zfśs cały czas jest zapis o możliwości dofinansowania tylko krajowego wypoczynku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją RP. Czy w związku z brakiem zmiany ustawy, jeśli wypłacimy to dofinansowanie i nie odprowadzimy od niego składek, możemy się narazić na kary ze strony ZUS?
RADA

Jeśli wypłacą Państwo pracownikowi z zfśs dofinansowanie wypoczynku w Kijowie, dofinansowanie to będzie wolne od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Warunkiem jest przyznanie tego świadczenia przy uwzględnieniu sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Zapis w ustawie o zfśs ograniczający możliwość dofinansowania do wypoczynku krajowego, nie obowiązuje od dnia opublikowania wyroku TK.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04), że finansowany bądź współfinansowany ze środków zfśs może być także wypoczynek za granicą. Mimo że ustawa o zfśs wymienia jako działalność socjalną tylko formy krajowego wypoczynku, to od dnia ogłoszenia wyroku TK w dzienniku ustaw (tj. od 18 kwietnia 2007 r.) można dofinansowywać również wypoczynek zagraniczny. Jeśli regulamin funduszu przewiduje dofinansowanie wypoczynku, a pracownik spełnia kryteria do jego przyznania, to nie mogą mu Państwo odmówić tego dofinansowania z powodu wypoczynku za granicą.

Świadczenia, które są wypłacane pracownikom z zfśs, są przychodami ze stosunku pracy, ale podlegają zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne (a także na ubezpieczenie zdrowotne), pod warunkiem że zostały przyznane zgodnie z zasadami wykorzystania środków tego funduszu.

Oznacza to, że ze składek są zwolnione świadczenia sfinansowane lub dofinansowane ze środków zfśs, po spełnieniu łącznie trzech warunków:

• świadczenie wchodzi w zakres działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o zfśs,

• pracownicy mają prawo do świadczeń z zfśs w zróżnicowanej wysokości, w zależności od sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej tych osób i ich rodzin,

• wypłata dofinansowania nastąpiła zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie zfśs.

Gdyby odnieść się wyłącznie do ustawy o zfśs, dofinansowanie wypoczynku zagranicznego, które nie mieści się w pojęciu działalności socjalnej określonym w tej ustawie, nie spełniałoby pierwszego warunku i podlegałoby składkom na ubezpieczenia pracownika. W tym zakresie zastosowanie ma jednak wiążący wyrok TK, wskazujący na niekonstytucyjność tego przepisu.

Oznacza to, że jeśli przyznają Państwo pracownikowi dofinansowanie do wypoczynku w Kijowie uwzględniając jego sytuację, to będzie ono zwolnione ze składek bez względu na wysokość tego dofinansowania.

Korzyści

Świadczenia przyznane pracownikom z zfśs są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bez ograniczenia kwotowego.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą ustawy o zfśs w tym zakresie. 28 marca br. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o zfśs i 31 marca br. przekazał ją do Senatu.

Podstawa prawna:

• § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...