Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
W związku ze wzrostem zatrudnienia, od przyszłego miesiąca będę musiał przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS drogą elektroniczną. Obecnie nie posiadam certyfikatu kwalifikowanego i chciałbym, aby dokumenty te wysyłała do ZUS moja żona, posiadająca certyfikat wystawiony na siebie. Czy będzie mogła to robić? Żona nie współpracuje ze mną przy prowadzeniu firmy i nie jest w niej zatrudniona.

Małżonka będzie mogła w Pana imieniu przekazywać dokumenty do ZUS w formie elektronicznej. Do celów dowodowych powinien jej Pan udzielić w tym zakresie upoważnienia. Tego rodzaju pomoc może jednak skutkować uznaniem żony przez ZUS za osobę współpracującą przy działalności gospodarczej.

Autopromocja

Płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób mają obowiązek przekazywać dokumentację do ZUS poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (art. 47a ust. 1 ustawy systemowej). W tym celu płatnik musi korzystać z odpowiedniego oprogramowania, spełniającego wymagania ściśle określone przez ZUS. Wysyłane dokumenty muszą zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego osoby, która jest odpowiedzialna za przekazanie tych dokumentów. Taki podpis:

  • w skutkach prawnych jest równoważny z własnoręcznym podpisem,
  • jest przyporządkowany wyłącznie do osoby go składającej,
  • sporządza się za pomocą bezpiecznych urządzeń oraz danych służących do podpisu elektronicznego podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej taki podpis,
  • jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna.

Płatnik składek, np. właściciel firmy, może osobiście przygotowywać i przekazywać dokumenty do ZUS, ale ma również prawo zlecać wykonanie tego typu czynności np. pracownikom, biuru rachunkowemu. Jedna osoba może przekazywać przy użyciu swojego prywatnego certyfikatu kwalifikowanego dokumenty w formie elektronicznej za wielu płatników.


Płatnik może również upoważnić kogoś z członków rodziny do działania w tym zakresie w jego imieniu. Nie ma zatem przeszkód, aby Pana małżonka przesyłała dokumenty Pana firmy do ZUS za pomocą własnego certyfikatu kwalifikowanego.

WAŻNE!

Przesyłając dokumenty do ZUS w formie elektronicznej płatnik może działać przez pełnomocnika.

Powinien Pan jednak pamiętać, że tego typu pomoc może zostać uznana za współpracę członka rodziny przy prowadzeniu działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej). Przesłanki uznania takiej pomocy za współpracę przy prowadzeniu działalności zostaną spełnione, jeśli pomoc będzie świadczona w sposób ciągły i powtarzalny (a nie jednorazowo). W takich okolicznościach ZUS ma prawo uznać, że Pana żona jest osobą współpracującą, co będzie się wiązać z koniecznością objęcia jej ubezpieczeniami, na zasadach przewidzianych przy współpracy.

Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą są uznawani: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, jeżeli:

  • pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz
  • współpracują przy prowadzeniu działalności.

Współmałżonek spełniający ww. warunki jest traktowany do celów ubezpieczeniowych jako osoba współpracująca wówczas, gdy współpraca odbywa się bezumownie i w ramach stosunku pracy. Jedynym wyjątkiem jest tutaj umowa o pracę zawarta w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 2 i ust. 11 ustawy systemowej). Natomiast współpraca przy działalności realizowana na podstawie umowy zlecenia skutkuje objęciem członka rodziny ubezpieczeniami ZUS jako zleceniobiorcy, nie zaś jako osoby współpracującej.

W uzasadnionych przypadkach ZUS może zezwolić płatnikowi rozliczającemu składki za więcej niż 5 osób na dostarczanie sporządzonej dokumentacji w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku lub na informatycznych nośnikach danych (art. 47a ust. 3 ustawy systemowej). Wniosek w tej sprawie należy złożyć w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym ze względu na siedzibę płatnika.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2 i ust. 11, art. 47a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 pkt 2–3 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. Nr 130, poz. 1450 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...