Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po kolejnym urlopie macierzyńskim

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
rozwiń więcej
Nasza pracownica 22 lutego 2009 r. zakończyła pierwszy urlop macierzyński. Od marca 2009 r. nie opłacaliśmy za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Pracownica ta 3 sierpnia 2011 r. urodziła kolejne dziecko i rozpoczęła kolejny urlop macierzyński. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W efekcie drugi jej urlop macierzyński zakończył się 3 stycznia 2012 r. (22 tygodnie – 154 dni). Po urlopie macierzyńskim pracownica wróciła do pracy 4 stycznia 2012 r. Wynagrodzenia w naszej firmie wypłaca się pod koniec miesiąca, za który są należne. Czy od lutego 2012 r. należy rozpocząć nowy, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę (luty 2012 r. – styczeń 2015 r.)? Czy powinniśmy naliczyć składki na FP i FGŚP za styczeń 2012 r.?

Nabycie prawa do kolejnego urlopu macierzyńskiego przez pracownicę powoduje, że poprzednie uprawnienie do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP przestaje Państwa obowiązywać. Oznacza to, że po powrocie pracownicy z kolejnego urlopu macierzyńskiego nabywają Państwo nowe uprawnienie do zwolnienia ze składek na FP i FGŚP i rozpoczyna się nowy 36-miesięczny okres zwolnienia, na ogólnych zasadach. Tym samym od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu 2012 r. (za ten sam miesiąc) powinni Państwo naliczyć i opłacić składki na FP oraz FGŚP, natomiast w okresie od lutego 2012 r. do stycznia 2015 r. obowiązuje zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek za pracownicę, o której mowa w pytaniu.

Autopromocja

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) płatnik składek opłaca za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, na zasadach określonych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Składki na Fundusz Pracy płatnik opłaca od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia do 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej), jeżeli w przeliczeniu na okres miesiąca wynoszą one co najmniej:

  • minimalne wynagrodzenie (w 2011 r. – 1386 zł, w 2012 r. – 1500 zł),
  • 80% minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy (w 2011 r. – 1108,80 zł, w 2012 r. – 1200 zł).

Jednocześnie od 1 stycznia 2009 r. składek na Fundusz Pracy i FGŚP nie opłacają pracodawcy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, w okresie 36 miesięcy, poczynając od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP biegnie w każdym okresie po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego – od pierwszego dnia pierwszego miesiąca po powrocie, do miesiąca, w którym następuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części, a także po powrocie z każdej części wykorzystanego urlopu wychowawczego, od pierwszego dnia pierwszego miesiąca po powrocie, do miesiąca rozpoczęcia kolejnej części urlopu wychowawczego – i tak aż do wyczerpania 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek.

WAŻNE!

Okres zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP za osobę powracającą do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót do pracy.

Za pracownicę, która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia pierwszego dziecka, byli Państwo zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP od marca 2009 r. do sierpnia 2011 r. włącznie, wykorzystując tym samym 30 miesięczny okres z przysługujących 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na te fundusze. Z tytułu urodzenia kolejnego dziecka (lub dzieci) przy kolejnym porodzie i powrotu pracownicy z kolejnego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego) przysługuje Państwu nowe uprawnienie w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres kolejnych 36 miesięcy.

WAŻNE!

Po urodzeniu (lub przysposobieniu) przez pracownika kolejnego dziecka i powrocie do pracy z kolejnego urlopu macierzyńskiego należy rozpocząć nowy 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, nawet jeżeli poprzedni nie został jeszcze wyczerpany.

W związku z powrotem pracownicy do pracy od 4 stycznia 2012 r., po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego z tytułu urodzenia w sierpniu 2011 r. kolejnego dziecka, od 1 lutego 2012 r. przysługuje Państwu ponowne zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w okresie kolejnych 36 miesięcy kalendarzowych.

Otwarcie nowego okresu zwolnienia z opłacania składek obowiązuje od powrotu matki do pracy po kolejnym urlopie macierzyńskim. Oznacza to, że poprzednie zwolnienie przestaje obowiązywać, mimo że nie było wykorzystane w pełnym przysługującym wymiarze. Tym samym, wraz z urodzeniem przez pracownicę kolejnego dziecka, wykorzystaniem przez nią urlopu macierzyńskiego i powrotem do pracy po tym urlopie, powracają Państwo do ogólnych zasad, na podstawie których ustala się okres zwolnienia. Od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu 2012 r. należy zatem opłacić za tę osobę składki na FP i FGŚP. Zwolnienie obowiązuje bowiem dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Pierwszym miesiącem, w którym obowiązuje zwolnienie, jest zatem luty 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...