Czy od odszkodowania wynikającego z ugody pozasądowej należy odprowadzić składki i podatek

Izabela Zawacka
rozwiń więcej
Jeden z naszych byłych pracowników odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę. Domagał się odszkodowania za 3 miesiące pracy. W trakcie postępowania sądowego zawarliśmy z pracownikiem ugodę. Nie była ona zawarta przed sądem na rozprawie, jej treść nie została wpisana do protokołu rozprawy ani sąd nie zatwierdzał jej w drodze postanowienia. W ugodzie zobowiązaliśmy się do wypłaty na rzecz pracownika kwoty 36 000 zł (tj. 1,5-krotności jego wynagrodzenia za pracę). Po zawarciu ugody pracownik złożył do sądu wniosek o umorzenie postępowania, który został uwzględniony przez sąd. Czy od kwoty 36 000 zł należy opłacić podatek i składki?

Od odszkodowania przyznanego pracownikowi na mocy ugody pozasądowej zawartej z pracodawcą należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota odszkodowania jest zwolniona ze składek ZUS.

Autopromocja

Strony procesu, tj. powód i pozwany, mogą w trakcie postępowania sądowego lub przed wniesieniem pozwu zawrzeć ugodę i w ten sposób zakończyć spór. Ugoda może być zawarta przed sądem lub zatwierdzona przez sąd, ale także może być zawarta z wyłączeniem procedury określonej w Kodeksie postępowania cywilnego, a więc bez udziału sądu (tzw. ugoda pozasądowa). Rodzaj zawartej ugody będzie miał znaczenie dla zaklasyfikowania powstałego po stronie pracownika przychodu, od którego będzie uzależniona kwestia zwolnień podatkowych.

W przypadku ugód sądowych zawieranych przed wniesieniem pozwu strona pozywająca może wezwać drugą stronę do próby ugodowej przed sądem właściwym dla strony pozwanej. W pozwie powinna zwięźle oznaczyć sprawę i określić, czego się domaga (art. 185 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej k.p.c.). Postępowanie spowodowane takim wezwaniem przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego. Jeżeli doszło do porozumienia, strony podpisują ugodę, a jej osnowę zawierają w protokole.

Jeżeli postępowanie już się toczy – a więc gdy pracownik złożył już pozew – strony mogą zawrzeć ugodę na rozprawie. Wówczas jej treść także jest wpisywana do protokołu, a sąd dodatkowo bada, czy nie narusza ona słusznego interesu pracownika (art. 469 k.p.c.). Jeżeli sąd uzna zawarcie ugody za dopuszczalne, wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania ze względu na bezprzedmiotowość dalszego prowadzenia tego postępowania. Ugoda zawarta przed sądem stanowi tytuł egzekucyjny, który po opatrzeniu w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym umożliwiającym prowadzenie egzekucji, gdyby strona uchylała się od spełnienia świadczenia określonego w treści ugody (art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c.).


Ugoda pozasądowa jest natomiast zawierana poza procesem i nie jest zatwierdzana przez sąd. Zwykle w takich sytuacjach strona ugody zobowiązuje się do wycofania pozwu w zamian za określone świadczenie. Ugoda pozasądowa nie stanowi także tytułu egzekucyjnego, a jeżeli dłużnik odmawiałby świadczenia, druga strona musiałaby na nowo wszczynać spór przed sądem.

Z podatku dochodowego są m.in. zwolnione otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, jednak z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub innych ugód, niż ugody sądowe (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Ponieważ zawarta przez Państwa ugoda nie ma charakteru ugody sądowej, musi zostać opodatkowana. Inaczej byłoby, gdyby była to ugoda zawarta przed sądem (zarówno przed wniesieniem przez pracownika pozwu, jak i w trakcie toczącego się procesu). Z podatku zwolnione są bowiem inne odszkodowania lub zadośćuczynienia – ale tylko otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej – do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b updof).

W przedstawionej przez Państwa sytuacji nie ma znaczenia, że ugoda dotyczy odszkodowania należnego pracownikowi z tytułu wadliwego rozwiązania umowy o pracę (art. 45 Kodeksu pracy). Nawet jeżeli z treści ugody jednoznacznie wynika, że pracownik otrzyma określoną kwotę tytułem odszkodowania za nieprawidłowe rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony, od kwoty tej należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy. Gdyby odszkodowanie to wynikało z ugody zawartej przed sądem, wówczas jego kwota byłaby zwolniona z podatku.

W przeciwieństwie do kwestii podatkowych, rodzaj ugody – sądowa, pozasądowa – nie wpływa na obowiązek składkowy. Z podstawy wymiaru składek są bowiem zawsze wyłączone wszelkiego rodzaju odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy źródłem wypłaty tego rodzaju odszkodowania jest przepis prawa powszechnego, ugoda czy postanowienia wewnętrznych aktów z zakresu prawa pracy. Ważne jest tylko to, aby z treści zawartej przez Państwa ugody jednoznacznie wynikało, że jest to świadczenie (odszkodowanie) wypłacone w związku z rozwiązaniem umowy o pracę (np. z powodu wadliwego rozwiązania umowy o pracę).

Podstawa prawna:

  • art. 45 Kodeksu pracy,
  • art. 185, art. 469, art. 777 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a, lit. b i lit. g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...