Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Magdalena Wypijewska
rozwiń więcej
Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok?

Pracownica zatrudniona na dwóch etatach ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z każdego stosunku pracy. W okresie pobierania zasiłku nie podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Tytułem do jej ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego z dwóch tytułów. Mają Państwo obowiązek rozliczać za nią składki z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie ma prawa do renty lub emerytury i nie ma innych tytułów do tych ubezpieczeń niż urlop wychowawczy. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2011 r. – 1386 zł), która jest proporcjonalnie zmniejszana, jeśli pracownik podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym krócej niż miesiąc. Z kolei podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie 520 zł). Składki na te ubezpieczenia finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Jeśli ta sama osoba pracuje równolegle na podstawie dwóch lub większej liczby umów o pracę (u kilku pracodawców lub w tej samej firmie) i korzysta z urlopu wychowawczego ze wszystkich tych umów, nie zmieniają się zasady ustalania podstawy wymiaru składek na jej ubezpieczenia. Dla ułatwienia przyjęto zasadę, że składki na ubezpieczenia takiej osoby rozliczane są przez jednego płatnika – wskazanego przez pracownika.

Inaczej jest z zasiłkiem macierzyńskim. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego również jest tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ale pobierający zasiłek nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (jednak w okresie prawa do zasiłku ma prawo do świadczeń zdrowotnych). Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby pobierającej zasiłek macierzyński są finansowane przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Obowiązek rozliczania składek ciąży natomiast na:

  • pracodawcy – jeśli to on wypłaca zasiłek macierzyński,
  • ZUS – jeśli zasiłek wypłaca ZUS.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński jest jednak ustalana inaczej niż z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Stanowi ją kwota zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w danym miesiącu. Osoba, która jest zatrudniona u kilku pracodawców, ma natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu każdej umowy. Prawo do zasiłku przysługuje bowiem z każdego tytułu, z którego osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu z kilku tytułów, ma prawo do zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa z każdego tytułu.


Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownicy, która urodzi kolejne dziecko w okresie przebywania na urlopie wychowawczym. Nie przysługuje jej co prawda urlop macierzyński, ale ustawa zasiłkowa przewiduje prawo do zasiłku macierzyńskiego nie tylko w razie urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego, ale także w okresie urlopu wychowawczego (który jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym).

W razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego zasiłek macierzyński przysługuje jednak przez okres skrócony o 2 tygodnie, tj. przez 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni liczonych od dnia porodu (jeżeli pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w ramach udzielonego urlopu wychowawczego). Nie należy stosować tego skrócenia, jeśli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego choćby częściowo wykracza poza wymiar udzielonego urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje wówczas w pełnym wymiarze (odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni liczonych od dnia porodu).

Państwa pracownica, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego i z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z każdej umowy, z której pobiera ten zasiłek. Państwa firma będzie jej wypłacać ten zasiłek, w związku z czym ma obowiązek rozliczać od niego składki w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 xx.

Jeśli zasiłek macierzyński za lipiec br. wypłacą Państwo pracownicy w lipcu br., to za ten miesiąc należy za nią złożyć trzy raporty:

  • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem przerwy 121 (na okres od 1 do 11 lipca 2011 r.),
  • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem świadczenia 311 (na okres od 12 do 31 lipca 2011 r.),
  • ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w tym miesiącu (od kwoty brutto).

Drugi pracodawca będzie musiał rozliczyć za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne za okres od 1 do 11 lipca br. z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym i za okres od 12 do 31 lipca br. z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że jest płatnikiem zasiłków.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 2 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 13 pkt 13, art. 16 ust. 8, art. 17 ust. 2a, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 67 ust. 6, art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 180 § 1, art. 184, art. 186 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...