Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Joanna Goliniewska
rozwiń więcej
Nasza firma zatrudnia 3000 pracowników i jest scentralizowana. Pracownik nie odebrał pojedynczych pasków wynagrodzeń, które poprawnie zastępują RMUA, za bardzo odległy okres (październik/2007 r. i listopad/2008 r.). Paski są odpowiednio zabezpieczone przed podglądem przez osoby trzecie – tj. widzi je osoba, która je drukuje na ekranie i potem pracownik. Zgodnie z wewnętrznym ustaleniem firmy, paski zostały zniszczone, a pracownicy byli o tym poinformowani. Czy na pisemne żądanie pracownika, który nie odebrał pasków za te dwa miesiące, mamy obowiązek wydać mu duplikaty tych pasków wynagrodzeń ewentualnie sporządzić dokumenty RMUA?

Z Państwa opisu wynika, że regulacje dotyczące dokumentacji płacowej zostały wprowadzone do wewnętrznych przepisów firmy. Przewidują one wydawanie pasków wynagrodzeń równoważnych do ZUS RMUA oraz ich niszczenie w razie nieodebrania przez pracownika. Należy zatem uznać, że pracodawca nie musi wydawać ich duplikatu. Pracownik ma możliwość potwierdzenia danych dotyczących tych miesięcy bezpośrednio w ZUS.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Płatnicy składek przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne – składkowe (ZUS RCA, ZUS RZA) i świadczeniowe (ZUS RSA). O danych zawartych w tych raportach muszą informować ubezpieczonych, za których te raporty zostały złożone. Informacje te muszą przekazywać na piśmie w celu umożliwienia ich weryfikacji. Najczęściej płatnicy składek wykorzystują do tego celu formularz ZUS RMUA. Jest to jedynie propozycja wzoru zestawienia danych wykazanych w raportach imiennych, którą ZUS przygotował w celu ułatwienia płatnikom sporządzania informacji dla ubezpieczonych. Płatnicy mogą wydawać ubezpieczonym innego rodzaju zestawienia, pod warunkiem że zawierają one wszystkie dane, jakie trzeba wykazać w ZUS RMUA (art. 41 ust. 8 ustawy systemowej).

Przepisy ustawy systemowej nie określają wprost, jak często płatnik powinien przekazywać ubezpieczonym taką informację. Stanowią jednak, że ubezpieczony powinien otrzymać taką informację po przekazaniu za niego imiennych raportów do ZUS. Skoro płatnik przekazuje te raporty co miesiąc, z taką samą częstotliwością powinien on informować ubezpieczonego o danych zawartych w tych raportach.

Kwestia wydawania duplikatów ZUS RMUA i dokumentów płacowych równoważnych do ZUS RMUA nie została uregulowana przepisami z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytania dotyczące obowiązku ich wydawania. Należy jednak uznać, że Państwa firma uregulowała te kwestie w wewnętrznych przepisach, określając również zasady zapewnienia ochrony danych osobowych pracowników i niszczenia pasków płacowych w razie ich nieodebrania przez pracowników. Prawidłowość tych regulacji i odpowiedź na żądanie pracownika można ewentualnie poruszyć w Państwowej Inspekcji Pracy.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku wydawania pracownikom pasków wynagrodzenia, chyba że obowiązek ten określił w wewnętrznych przepisach firmy.


W zależności od celu, do jakiego Państwa pracownikowi niezbędny jest zaległy pasek wynagrodzeń, można rozważyć inną drogę uzyskania danych za minione okresy.

Jeśli pracownik kompletuje dokumentację płacową do własnych celów (np. w celu obliczenia podstawy wymiaru, od której zostały opłacone za niego składki za poszczególne lata), mogą Państwo potwierdzić dane, jakie chciał pozyskać pracownik, w innej formie niż duplikat pasku wynagrodzeń lub ZUS RMUA – np. w zaświadczeniu.

Jeśli pracownik chce otrzymać potwierdzenie, że pracodawca opłacił za niego składki, może uzyskać niezbędne informacje bezpośrednio z ZUS. Każdy ubezpieczony ma bowiem prawo zwrócić się do ZUS z zapytaniem, czy i w jakiej wysokości pracodawca odprowadza składki na jego ubezpieczenia społeczne. Może również zapytać o inne dane zgromadzone na jego indywidualnym koncie w ZUS (art. 50 ust. 4 ustawy systemowej). W tym celu najwygodniej wykorzystać druk ZUS ZZU – „Zgłoszenie zapytania o ubezpieczonego”. Pracownik powinien w nim podać dane identyfikacyjne (PESEL, NIP), imię i nazwisko oraz dane płatnika składek. Formularz ZUS ZZU jest dostępny na stronie ZUS (www.zus.pl, dział: Baza wiedzy, część: formularze; pełny adres: http://www.zus.pl/pliki/formularze/zzu.pdf) oraz na naszej stronie internetowej.

Pytanie o odprowadzanie składek można zadać ZUS także w innej, dowolnej formie, podając niezbędne dane identyfikacyjne.

Kolejnym sposobem sprawdzenia, czy za pracownika były odprowadzane składki, jest analiza informacji o składkach na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS za dany rok. Takie informacje ZUS przekazuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. (art. 50 ustawy systemowej). Informacja ta zawiera dane o środkach zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS (bez części składek przekazanych do otwartego funduszu emerytalnego). Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. powinny co roku otrzymywać z ZUS informację o stanie ich indywidualnego konta prowadzonego przez ZUS. W informacji tej znajduje się m.in. zapis o wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne za ostatni rok kalendarzowy w rozbiciu na miesiące i na poszczególnych płatników składek. W przypadku pracownika, tj. ubezpieczonego niebędącego płatnikiem składek, ZUS wykazuje w tej informacji składki należne, czyli wykazane w raportach składanych za ubezpieczonego, a nie faktycznie opłacone przez pracodawcę.

Podstawa prawna

  • art. 41 ust. 8–9a, art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...