Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

Anna Szocińska
rozwiń więcej
W związku z kryzysem gospodarczym nasza firma popadła w kłopoty finansowe. Od trzech miesięcy nie wypłacamy pracownikom zasiłków ze względu na brak środków. Czy w takiej sytuacji ZUS może przejąć wypłatę zasiłków dla naszych pracowników?

ZUS jest gwarantem wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego finansowanych ze środków funduszu ubezpieczeń społecznych. Dlatego może przejąć wypłatę zasiłków od Państwa ze względu na trudności finansowe firmy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W przypadku gdy płatnik składek uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku wypłaty tych świadczeń ze względu na trudności finansowe, może wystąpić z wnioskiem do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków.

Po otrzymaniu takiego wniosku od płatnika ZUS przeprowadza postępowanie, którego celem jest wyjaśnienie, czy sytuacja finansowa płatnika umożliwia wypłatę przez niego świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W pierwszej kolejności ZUS rozlicza konto płatnika, który wystąpił z wnioskiem, w celu ustalenia, czy ma on zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i za jaki okres. Następnie ustala, ile osób zatrudnia firma, jaka jest liczba i rodzaj zasiłków wykazanych i rozliczonych za okres, którego dotyczy wniosek o przejęcie wypłat.

Jeżeli dokumenty zgromadzone przez ZUS w toku postępowania wyjaśniającego z płatnikiem budzą wątpliwości co do zasadności przejęcia wypłat świadczeń, przed podjęciem decyzji ZUS może skierować do płatnika kontrolę doraźną. Inspektor kontroli sprawdza m.in. dokumentację dotyczącą płac i zasiłków, dokumenty rozliczeniowe, a także dokumentację dotyczącą sytuacji ekonomiczno-finansowej płatnika składek.

Zagrożenie

Wniosek o przejęcie wypłaty zasiłków przez ZUS powoduje najczęściej wszczęcie doraźnej kontroli u płatnika zasiłków.

W trakcie kontroli ZUS ustala skalę wypłat, które ewentualnie mogą być przejęte przez ZUS oraz zobowiązuje płatnika składek do złożenia dokumentacji niezbędnej do ustalenia prawa i wypłaty zasiłków. Jeżeli płatnik składek współpracuje z oddziałem ZUS, do którego wystąpił z wnioskiem o przejęcie wypłat zasiłków, i złoży stosowną dokumentację, ZUS może odstąpić od przeprowadzenia kontroli w firmie.


Wniosek o przejęcie wypłat świadczeń może dotyczyć zarówno niewypłaconych zaległych zasiłków, jak i wypłat za okresy bieżące. Decyzję o przejęciu wypłaty świadczeń podejmuje dyrektor oddziału ZUS. Jeżeli decyzja ta jest pozytywna, wówczas ZUS wydaje decyzję indywidualnie każdemu pracownikowi zatrudnionemu u tego płatnika, informującą o przejęciu wypłaty zasiłku za dany okres.

W przypadku gdy z postępowania wyjaśniającego lub kontroli wynika, że płatnik składek nie wypłacił swoim pracownikom zasiłków, które wykazał w imiennych raportach miesięcznych ZUS RSA i rozliczył w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, oddział ZUS wypłaca ubezpieczonemu należne świadczenia oraz zobowiązuje płatnika składek do złożenia dokumentów korygujących i dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami. W takiej sytuacji na płatnika może zostać nałożona dodatkowa opłata, a także kara grzywny.

Jeżeli ZUS po przeprowadzeniu postępowania stwierdzi, że brak wypłaty zasiłków nie wynika z trudności finansowych, lecz z innych przyczyn, odmawia przejęcia wypłaty i informuje płatnika o konsekwencjach niedopełnienia obowiązku wypłaty zasiłków.

Jeśli ZUS po jakimś czasie od przejęcia wypłat zasiłków ustali, że ustały przeszkody uniemożliwiające wypłatę zasiłków przez płatnika, wypłatę zasiłków przekazuje do realizacji przez płatnika.

Podstawa prawna

  • art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 2 ust. 3, art. 86 ust. 2 pkt 3, art. 88, art. 98 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...