Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
DGP
W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik był zatrudniony w firmie 3 lata? Czy od tego świadczenia powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i odprowadzić podatek?

Muszą Państwo wypłacić odprawę pośmiertną w kwocie jednomiesięcznego wynagrodzenia. Świadczenie to jest zwolnione z podatku dochodowego i nie należy od niego pobierać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie zmarłego przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna (art. 93 § 1 Kodeksu pracy).

Odprawa pośmiertna przysługuje (art. 93 § 4 Kodeksu pracy):

  • małżonkowi,
  • innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, m.in. rodzicom, dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka, dzieciom przysposobionym.

Wysokość odprawy

Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy (art. 93 § 2 Kodeksu pracy) i wynosi:

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy pośmiertnej, wlicza się okres zatrudnienia zmarłego pracownika u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy. Chodzi o przejęcie firmy pracodawcy przez innego pracodawcę, co nie powoduje rozwiązania umowy o pracę. Zasadę kontynuacji stosuje się zawsze, gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego pracownika mającego prawo do odprawy. Jest to możliwe także w innych przypadkach, gdy pracodawca z mocy odrębnych przepisów jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez firmę poprzednio zatrudniającą pracownika, np. w sytuacji, gdy umiera pracodawca, a jego pracownicy i firma zostaną przejęci przez innego pracodawcę (art. 632 § 3 Kodeksu pracy).

W sytuacji gdy jest kilku członków rodziny uprawnionych do odprawy pośmiertnej, odprawa jest dzielona w równych częściach między wszystkich uprawnionych członków rodziny (art. 93 § 5 Kodeksu pracy). Jeżeli do odprawy pośmiertnej jest uprawniony tylko jeden członek rodziny zmarłego pracownika, ma on prawo do odprawy w połowie wysokości (art. 93 § 6 Kodeksu pracy).


Jeśli pracownik był zatrudniony w kilku zakładach pracy, jego rodzina ma prawo do kilku odpraw pośmiertnych.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował na podstawie dwóch umów o pracę (1/4 etatu i 3/4 etatu). Po jego śmierci członkowie rodziny otrzymali odprawę pieniężną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia zmarłego od pierwszego pracodawcy (u którego pracownik był zatrudniony 8 lat) i 6-miesięcznego wynagrodzenia u drugiego pracodawcy (pracownik był u niego zatrudniony 18 lat).

Odprawy pośmiertne a podatek i składki

Odprawy pośmiertne wypłacone zgodnie z przepisami Kodeksu pracy są zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 7 updof). Od kwoty wypłaconej odprawy nie pobiera się również składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie stanowi ona przychodu ze stosunku pracy ani żadnego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń.

Odprawa a ubezpieczenie pracownika

Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową nie jest niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami (art. 93 § 7 Kodeksu pracy).

W praktyce zwolnienie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy lub zmniejszenia jej wysokości w związku z ubezpieczeniem pracownika na życie budzi wiele wątpliwości. Zwrot użyty w Kodeksie pracy „jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie” jest niejasny. Ustawodawca nie zróżnicował w Kodeksie pracy dwóch sytuacji. Pierwsza to ubezpieczenie pracownika na życie polegające na tym, że stroną umowy ubezpieczenia jest pracodawca, który opłaca – niezależnie od przekazywania pracownikowi pensji – składkę ubezpieczeniową, a beneficjentem odszkodowania jest pracownik. Druga sytuacja charakteryzuje się tym, że rola pracodawcy ogranicza się do zawarcia umowy ramowej z ubezpieczycielem. Pracownik opłaca wówczas składkę ubezpieczeniową ze swoich środków. Często jest ona potrącana przez pracodawcę z jego pensji. Część ekspertów uznaje, że pracodawcy zmniejszają wysokość odprawy lub jej nie wypłacają także wtedy, gdy członkowie rodziny zmarłego pracownika otrzymują odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia na życie, na które składki ubezpieczeniowe opłacał pracownik.

Rodzina zmarłego pracownika, która uważa, że otrzymanie odszkodowania od instytucji ubezpieczeniowej w sytuacji, gdy składki na ubezpieczenie opłacał pracownik, nie odbiera jej prawa do otrzymania odprawy od byłego pracodawcy, może wystąpić o rozstrzygnięcie tego sporu do sądu.

Podstawa prawna

  • art. 231, art. 631, art. 93 Kodeksu pracy,
  • art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...