Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Roman Dorawa
rozwiń więcej
Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, chcielibyśmy płacić składki na Fundusz Pracy. Wynika to z faktu, że umowa o pracę z pracownicą, zawarta na czas określony, rozwiąże się z końcem 2009 r. Ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości przedłużenia umowy o pracę, chcielibyśmy, aby okres pracy po urlopie macierzyńskim został jej wliczony do stażu pracy, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych (będzie miała wówczas 5 lat stażu pracy). Czy możemy nie korzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy albo czy pracownica może je sama opłacać?

 Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, nie można opłacać składek na Fundusz Pracy. Pracownica nie może też opłacać tych składek samodzielnie. Jednak okres ten zostanie wliczony do stażu pracy, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych i jego wysokość.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez okres 36 miesięcy za pracowników, którzy wrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. W okresie 36 miesięcy nie ma tytułu do opłacania tych składek. Oznacza to, że nie ma możliwości dobrowolnego ich opłacania.

Przepisy dotyczące zwolnienia pracodawców z opłacania tych składek obowiązują od 1 stycznia 2009 r. Okres 36 miesięcy zwolnienia należy liczyć począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Tym samym, od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom począwszy od tego miesiąca – bez względu na to, za jaki okres wynagrodzenie to jest należne – pracodawca nie powinien już naliczać i odprowadzać tych składek.

Ustalając okres zwolnienia ze składek należy pamiętać, że:

  • jeśli pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, a po jakimś czasie będzie korzystała z kolejnej części urlopu wychowawczego (lub dopiero rozpocznie ten urlop), 36-miesięczny okres zwolnienia ulega zawieszeniu na czas trwania urlopu wychowawczego,
  • gdy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim pracownica będzie korzystała z urlopu wychowawczego, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi powrót z urlopu wychowawczego.

Przepisy, które znoszą obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu macierzyńskiego) lub urlopu wychowawczego, nie dają pracodawcy prawa wyboru, czy chce on z tego zwolnienia korzystać. Jednoznacznie stwierdzają, że „pracodawcy nie opłacają” składek na FP i FGŚP. Należy przez to rozumieć, że pracodawcy nie tylko nie mają takiego obowiązku, ale również nie mają prawa do dobrowolnego ich opłacania.

Obowiązujące przepisy nie przewidują również możliwości samodzielnego opłacania składek na Fundusz Pracy przez pracowników. Składki na ten fundusz za pracowników opłacać może wyłącznie pracodawca.

Okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy jest jednak wliczany do stażu pracy, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych i wysokość zasiłku. Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie na stronie www.psz.praca.gov.pl. Obecnie trwają prace nad zmianą ustawy o promocji zatrudnienia, która nie przewiduje zaliczenia tego stażu pracy przy ustalaniu prawa i wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna

  • art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...